Wiadomości - Aktualności

Zmienimy smyka w super czytelnika

Dodał: Radek Data: 2021-09-21 10:34:28 (czytane: 375)

Takie wyzwanie postawili sobie pracownicy biblioteki w Opatowcu, którzy realizują projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki oraz środków własnych Gminy Opatowiec. W ramach projektu „Zmienimy smyka w super czytelnika” realizowane są różnorodne, innowacyjne formy działań oparte na interakcji, zabawie i twórczym działaniu.

W poniedziałek 20 września, w świeżo oddanej po remoncie sali widowiskowej Opatowieckiego Domu Kultury, na zajęciach animacyjnych prowadzonych przez Pana Radosława Kornasia doskonale bawiła się duża grupa najmłodszych. Zajęcia muzyczne poprzez zabawę, rozbudzają w dzieciach wrażliwość na piękno, wyzwalają dziecięce emocje, umuzykalniają, ale także integrują i kształtują u dzieci umiejętności komunikacyjne. Tego typu zajęcia będą prowadzone w instytucji kultury do końca listopada.

Uczestników w trakcie zajęć odwiedził Burmistrz Miast i Gminy Opatowiec – Sławomir Kowalczyk. Zapytał dzieci o wrażenia po pierwszej części przewidzianych w tym dniu, a skierowanych do nich działań oraz przekazał dla najmłodszych słodki upominek.

Jednym z wielu ciekawych działań zaplanowanych w ramach projektu były warsztaty czytania wrażeniowego skierowane do dzieci w wieku 5-7 lat, a następnie dla rodziców, opiekunów i osób pracujących z dziećmi.
Gościem biblioteki była Pani Małgorzata Swędrowska - autorka koncepcji czytania wrażeniowego, popularyzatorka dobrej literatury dziecięcej, przyjaciółka książek, pedagog nauczania wczesnoszkolnego, trenerka nauczycieli i bibliotekarzy, a  prywatnie mama czwórki dzieci.
Licznie zgromadzone dzieci, z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w opowieści ukryte w kilu książkach zaprezentowanych przez Panią Małgosię. Zaskoczeniem dla młodych odkrywców literatury był nie tylko fantastyczny sposób prezentacji historii ukrytych na kartach książek, ale czasem same książki.  Podczas spotkania okazało się, że wszystkie uczestniczące w nim dzieci potrafią czytać (nawet pięciolatki!) i nie tylko w naszym ojczystym języku.

Czytanie wrażeniowe ma na celu pozostawienie w dziecku wielu wrażeń, nie tylko tych płynących ze słuchania tekstu i patrzenia na ilustracje zawarte w książkach, ale i wrażeń płynących z ruchu, gestów, emocji wyrażanych mimiką, a nawet z muzyki i tańca na siedząco! Czytanie wrażeniowe to smakowanie literatury wszystkimi zmysłami. Oprócz czytania dorosły zaprasza dziecko do dopowiadania wyrazów, pokazywania emocji, które pojawiają się w opowieści; jeżeli główny bohater klaszcze i tupie, to dziecko z rodzicem mogą uczynić to samo. Takie czytanie dłużej koncentruje dziecko na tekście i uczy obcowania ze słowem drukowanym. O czym gość biblioteki- P. Małgorzata Swędrowska- opowiadała podczas warsztatów skierowanych do rodziców i osób pracujących z maluchami.

Uczestniczki warsztatów otrzymały od Burmistrza Opatowca pamiątkowe albumy „Gmina Opatowiec dla Ciebie Polsko” prezentujące bogatą historię i czasy współczesne naszej małej ojczyzny.

Innowacyjność projektu i nowatorska metoda czytania spotkały się z zainteresowaniem ze strony naszych lokalnych mediów. Pani Marta Gajda-Kruk z Radia Kielce wzięła udział w spotkaniu i przeprowadziła z niego relację promując tym samym działania projektowe realizowane w naszej bibliotece za co serdecznie dziękujemy.
Przed nami jeszcze wiele fantastycznych działań  w ramach projektu do udziału w których serdecznie zapraszamy.

Beata Adamczyk


Zdjęć w galerii: 23
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nabór do Klubu Seniora w Kocinie

...