Wiadomości - Aktualności

Przedsiębiorco sprawdź czy w sytemie CEDIG wpisany jest Twój PESEL. Czas na uzupełnienie wpisu mija 21 maja

Dodał: Bartek Data: 2018-05-18 16:25:09 (czytane: 3254)

Brak numeru PESEL w CEDIG grozi automatycznym wykreśleniem z rejestru. Termin dokonania aktualizacji danych upływa 21 maja br.

Money.pl od rana w czwartek starał się o uzyskanie wyjaśnień Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, ale resort zareagował dopiero po południu. Udało nam się nawet telefonicznie porozmawiać z minister Jadwigą Emilewicz.

- Nie ma strachu - zapewniła pani minister. Jak wyjaśniła, wykreśleniu będą podlegać tylko te firmy, które są "martwymi duszami, a ich wpisów od lat nikt nie zmieniał. Pani minister była zaskoczona informacją, że w urzędach pojawiły się kolejki. - Przedsiębiorcy nie muszą iść do urzędu, wystarczy, że wejdą na swój profil na ePUAP-ie i zobaczą, czy wszystko jest w porządku - podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Po południu zamieszczono komunikat na stronie MPiT, w którym zapewniono, że "realnie działający przedsiębiorcy nie muszą obawiać się wykreślenia z CEIDG". "W przypadku braku numeru PESEL, Ministerstwo dokonało zmian bez konieczności ich angażowania. Wykreślenie dotyczy natomiast starych wpisów, które od lat nie były modyfikowane". Według resortu jest to ok. 235 tys. wpisów.

Ministerstwo zaznaczyło, że "samodzielnie zweryfikowało te wpisy, które nie posiadały numeru PESEL, ale miały numer NIP lub REGON i dla których była możliwość ustalenia numeru PESEL w bazie PESEL". W ten sposób uzupełniono kilkaset wpisów.

"Kolejnym działaniem była weryfikacja bazy danych przedsiębiorców bez numeru PESEL z bazami danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. Na tej podstawie udało się dopisać numer PESEL kilkunastu tysiącom przedsiębiorców" - czytamy.

"Wykreślenie będzie odbywać się stopniowo, zatem jest jeszcze czas na korektę danych" - podkreśla MPiT.

Zapytaliśmy, dlaczego utrzymany w tak uspokajającym tonie komunikat pojawił się tak późno oraz o to, dlaczego resort pozwolił, by przez wiele godzin przedsiębiorców straszył utrzymany w zupełnie innym tonie komunikat na stronie ceidg.gov.pl.

"Nasz dzisiejszy komunikat nie stoi w sprzeczności z komunikatem na stronie CEIDG" - stwierdziło biuro prasowe resortu.

"Zdaniem naszego resortu od początku nie było powodów do niepokoju. Komunikaty w uspokajającym tonie pojawiły się dziś jako odpowiedź na publikacje w mediach, mogące wywołać zamieszanie wśród polskich przedsiębiorców. Tylko w części tekstów prasowych uwzględniono stanowisko naszego resortu, dlatego też zdecydowaliśmy się na publikację oddzielnych komunikatów" - wyjaśniono.

Jak sprawdzić, czy w naszym wpisie nie brakuje numeru PESEL?

Wchodzimy na stronę ceidg.gov.pl i klikamy w zakładkę Znajdź przedsiębiorcę. Wpisujemy nasz NIP, a na dole strony wpisujemy kod weryfikacyjny i klikamy "szukaj". Jeśli wszystko działa i otworzy się nowa strona, klikamy w "historię wpisu".

Pojawia się tabelka, w której szukamy wpisów z datą 1 stycznia 2012 r. lub późniejszych. Jeśli jakiś jest - wszystko w porządku. Jeśli nie ma, sprawdzamy, czy pod statusem działalności nie ma informacji "wpis nie przeszedł weryfikacji, przyczyna: braku numeru PESEL". Brak takiej adnotacji oznacza, że nasz PESEL znajduje się we wpisie.

Ważne: nasz PESEL nie uwidoczni się - niezależnie od tego, czy we wpisie się znajduje, czy nie.

Źródło: https://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/wykreslenie-z-ceidg-pesel-firmy,168,0,2406312.html