Wiadomości - Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu

Dodał: Bartek Data: 2018-03-02 13:54:16 (czytane: 715)

W tym roku 1 marca po raz ósmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

To święto tych, którzy po 1944 roku przeciwstawili się próbom narzucenia siłą nowego ustroju politycznego w Polsce, nie zgadzali się, by Polską rządziła komunistyczna władza podporządkowana ZSRR.  Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r., w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Aby upamiętnić te wydarzenia, a także oddać hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, prowadzącym nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski, 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Z tej okazji uczniowie SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu uczcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych krótkim apelem. Przypomniano, kim byli i o co walczyli Żołnierze Wyklęci. Uczniowie poznali historię ostatniego partyzanta polskiego podziemia antykomunistycznego – sierżanta Józefa Franczaka „Lalka”, który walczył na Lubelszczyźnie jeszcze niemal 20 lat po wojnie. Na zakończenie zebrani wysłuchali „Marsza Zaporczyków” (tak nazywano Żołnierzy Wyklętych z oddziału majora H. Dekutowskiego „Zapory”)  w pięknym wykonaniu gimnazjalistek z zespołu wokalnego.

Była to kolejna lekcja naszej trudnej historii, ukazująca postacie i wydarzenia, o których powinniśmy pamiętać, zwłaszcza w roku obchodzenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

                                                                                                                     Ewa Gajda

 

 o2.jpg

 o1.jpg

 o3.jpg