Wiadomości - Aktualności

Dzień Patrona Szkoły oraz rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej

Dodał: Bartek Data: 2018-12-20 09:56:31 (czytane: 692)

W mijającym roku obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jubileusz stulecia to doskonała okazja, by przypominać młodemu pokoleniu, jak wiele jest powodów do dumy z własnej ojczyzny.

Kampania „Dumni z Polski” to ogólnopolska inicjatywa podjęta z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Włączyły się w nią gminy i powiaty w całym kraju. Również w naszej Gminie odbyło się wiele imprez i uroczystości uświetniających to ważne dla Polaków wydarzenie. Ostatnim takim działaniem w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu był Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej, który odbył się w listopadzie. Zorganizowały go nauczycielki języka polskiego – Ewa Gajda i Małgorzata Żydowska. Po eliminacjach klasowych do etapu szkolnego zakwalifikowano 42 uczestników z klas I – VIII oraz III gimnazjalnej.

    Ogłoszenie wyników Konkursu miało miejsce 11 grudnia  2018 r. w Dniu Patrona Szkoły. Uroczystość  poświęcona wybitnemu Polakowi i wzorowi patrioty – Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – była doskonałą okazją do podsumowania konkursu, wręczenia nagród oraz zaprezentowania utworów poetyckich przez laureatów. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy kampanii „Dumni z Polski” oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. Pomagali je wręczać zaproszeni goście: Wójt Gminy Opatowiec - Sławomir Kowalczyk, Dyrektor Instytucji Kultury - Beata Adamczyk oraz przedstawiciele Rady Rodziców – Anna Salamon, Anna Kowalczyk oraz Sylwia Bomba. Wszyscy uczestnicy konkursu, którym nie udało się znaleźć w gronie laureatów, również otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki z logo kampanii „Dumni z Polski”.

Jury przyznało nagrody i wyróżnienia 24 recytatorom w trzech kategoriach wiekowych.

Klasy I – III

I miejsce ex aequo - Luiza Wróbel, Magdalena Cugowska

II miejsce ex aequo - Paulina Zbertek, Jakub Bomba

III miejsce ex aequo - Nicola Kłos, Filip Teter

Wyróżnienia: Emilia Pietrzyk, Maja Markuszewska, Michał Porębski

Klasy IV – VI

I miejsce - Gabriela Popiel

II miejsce ex aequo - Julia Bąk, Karolina Krzak

III miejsce - Sebastian Widłak

Wyróżnienia: Patrycja Mazurek, Natalia Wróbel

Klasy VII, VIII i III G

I miejsce - Karolina Idziak

II miejsce ex aequo - Nikola Kozioł, Paulina Pietrzyk

III miejsce ex aequo - Emilia Cugowska, Izabela Dybek

Wyróżnienia: Małgorzata Kowalczyk, Julia Jabłońska, Kacper Bartoszek, Dawid Majka

    W dalszej części uroczystości zebrani mogli wysłuchać wspaniałych recytacji różnorodnych utworów patriotycznych, pochodzących z różnych epok i potwierdzających, że „patriotyzm niejedno ma imię”. Laureaci zaprezentowali wiersze poważne, refleksyjne, wzruszające, ale też humorystyczne, wkładając w prezentację wiele serca i emocji, za co zostali nagrodzeni brawami. W części koncertowej wystąpili także wokaliści: Gabriela Popiel, Natalia Wróbel, Nikola Kozioł oraz Bartosz Nowak. Im również publiczność nie szczędziła braw za piękne i wzruszające wykonanie utworów o tematyce patriotycznej.

    Na zakończenie uroczystości Dyrektor Elżbieta Szczęsna – Kusak jeszcze raz pogratulowała zwycięzcom oraz podziękowała wszystkim za to wyjątkowe spotkanie. Szczególnie serdeczne słowa podziękowań skierowała do mieszkanki Opatowca, pani Leokadii Witkoś, która jest świadkiem historii oraz aktywną uczestniczką ważnych uroczystości patriotycznych.

Dzień Patrona Szkoły przygotowali: Ewa Gajda, Izabela Włosowicz, Wiesław Tomal.

Ewa Gajda

 

Zdjęć w galerii: 29
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Podziękowania dla Pani Marii Cugowskiej-Mączyńskiej

Podziękowania dla Pani Marii Cugowskiej-Mączyńskiej za okazane wyrazy wsparcia na rzecz Gminy Opatowiec, w tym Szkoły Podstawowej...