Wiadomości - Aktualności

Informacja dla mieszkańców

Dodał: Bartek Data: 2019-05-27 14:20:26 (czytane: 1043)

Wnioski w sprawie szacowania strat w budynkach mieszkalnych w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

Burmistrz Miasta i Gminy informuje, o możliwości składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w budynkach mieszkalnych  wyniku wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego ( deszcz nawalny, powódź) na terenie Gminy Opatowiec w dniach  21.05.2019 r. do 23.05.2019 r.

Zgodnie z procedurą szacowania strat w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej oraz budynkach mieszkalnych, w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne (Zarządzenie Nr 60/2018 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 5 lipca 2018 r.), straty mogą być szacowane w budynkach mieszkalnych w przypadku powodzi  (powódź w wyniku wylania rzeki lub cieku wodnego, powódź w wyniku nawalnego deszczu), gdy woda wdarła się przez próg części mieszkalnej – uniemożliwiając prowadzenie gospodarstwa domowego.

W piwnicach uznane może być tylko uszkodzenie pieca CO lub hydroforu potwierdzone przez osobę uprawnioną ( wymagane zaświadczenie), ale tylko w przypadku wdarcia się wody do piwnicy a nie w wyniku podsiąków, podtopień w związku z brakiem izolacji lub złym posadowieniem budynku.

Pęknięcia ścian – przyczynę ich powstania musi potwierdzić nadzór budowalny ( wymagane zaświadczenie)

Rynny, parapety – szacowanie szkód jest możliwe tylko wtedy w przypadku gdy uszkodzeniu uległ dach.

Elewacja -  szacowanie szkód jest możliwa tylko w przypadku gdy uszkodzona elewacja nie spełnia swoich funkcji i jest zniszczona w znacznej części w sposób widoczny.

Pomoc przyznawana jest do tej części, która została uszkodzona.

W przypadku budynków mieszkalnych do otrzymania pomocy nie będą uwzględniane szkody m.in.

·         elementów dekoracyjnych,

·         dodatkowych zadaszeń tarasów, ganków,

·         solarów,

·         ogrodzeń,

·         wjazdów, zjazdów, wybrukowanych podwórek,

·         altanek, garaży i budynków gospodarczych

Wnioski należy składać do Urzędu Miasta i Gminy w Opatowcu ul. Rynek 3, 28-520 Opatowiec, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30 do dnia 7 czerwca 2019 roku.

Dodatkowe informacje można uzyskać w pok. nr 2 bądź pod nr tel. 41 35 18 052 wew. 19. 

Wniosek o oszacowanie szkód i zgoda na przetwarzanie danych osobowych do pobrania:

Wniosek o oszacowanie szkód

Informacja RODO

 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zaproszenie na półfinał Pucharu Ligi oraz finał I Ligi PLF 2019/20

W dniu 6 marca 2020 r. odbędą się mecze półfinałowe Pucharu Ligi, w których zagrają Wisła Opatowiec oraz Gladiator Krzczonów oraz...