Wiadomości - Aktualności

Akademia upamiętniająca Święto Niepodległości w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Krzczonowie

Dodał: Bartek Data: 2022-11-15 11:10:35 (czytane: 802)

W przeddzień Święta Niepodległości odbyła się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Krzczonowie uroczysta akademia upamiętniająca to ważne wydarzenie, kiedy to Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo.

W 1795 roku zaborcy- Austria, Prusy i Rosja, podzielili między siebie polską ziemię. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Nasz naród jednak nie poddawał się. Każde pokolenie stawało w obronie polskich wartości, walczyło w wielkich powstaniach narodowych. Wreszcie, po 123 latach obcego panowania, 11 listopada 1918 roku odrodziło się Państwo Polskie. Marzenia Polaków stały się rzeczywistością.

Motto przewodnie tegorocznej uroczystości brzmiało "Polsko, święte Twe imię”. Na początku, w asyście pocztu sztandarowego, wszyscy obecni odśpiewali hymn narodowy, a następnie obejrzeli widowisko, przygotowane przez uczniów klas V-VIII, w którym opowiedzieli i pokazali trudne koleje losu naszego narodu w drodze do wolności. Wybrzmiały piękne słowa miłości do Ojczyzny, wiary w wolność i szacunku do Polski. Usłyszeliśmy też utwory muzyczne o tematyce patriotycznej, a także przejmującą pieśń „W imię ojca”, w wykonaniu Elizy Fetela.

Uroczystość 104 rocznicy odzyskania niepodległości połączona była z inną ważną datą - 12 listopada - Dniem Patrona szkoły– Jana Pszczoły „Wojnara”. Uczniowie przypomnieli Jego życiorys, zasady i wartości, jakimi kierował się w życiu i czym zasłużył na nadanie szkole Jego imienia.  

Program przygotowały panie Marzena Baran i Izabela Bryła. Wspaniałą oprawę muzyczną zapewnił pan Wiesław Tomal. Występ uczniów spotkał się z dużym zainteresowaniem wszystkich oglądających.

Akademia zakończyła się przemówieniem pani dyrektor Lucyny Tułak, która mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii.

Zdjęć w galerii: 15
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sukcesy wokalne uczennic ze Szkoły Podstawowej w Krzczonowie

Uczennice Szkoły Podstawowej w Krzczonowie Eliza Fetela i Zofia Jach zastały laureatkami w konkursach piosenek patriotycznych. ...