Narodowe Czytanie 2023

Dodał: Bartek Data: 2023-09-11 15:08:44 (czytane: 693)

W piątek 8 września 2023 r., w pięknej nadwiślańskiej scenerii, odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane przez naszą Bibliotekę.

Lekturą tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji promującej piękno polskiej literatury narodowej jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Wydarzenie rozpoczęto od odczytania listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, skierowanego do uczestników akcji. Następnie wybrane przez siebie fragmenty powieści Nad Niemnem odczytali: Łukasz Marzec Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy w Opatowcu, Jarosław Naporowski Kierownik MOPS w Opatowcu oraz mieszkańcy gminy Opatowiec: Barbara Zadara- Tokarczyk, Janina Siemieniec, Henryka Sroga, Elżbieta Glińska i Michał Michalski.

Nasi goście nie tylko odczytali wybrane fragmenty, ale także przedstawili wiele ciekawych informacji na temat autorki powieści jak i samego dzieła, a także ekranizacji, która do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Młodzież także doskonale poradziła sobie z utworem. Pomimo trudnego dla młodych ludzi języka, obszernych opisów piękna przyrody, liczna grupa uczniów chętnie wzięła udział w akcji. Publicznego odczytania wybranych fragmentów podjęli się: Oliwia Madej, Zuzanna Szafranek i Dawid Gruszka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzczonowie oraz Julia Kaczmarczyk, Nina Misiaszek, Jakub Bomba, Weronika Pudo, Paulina Zbertek, Zuzanna Porada, Maja Markuszewska, Nicola Kłos, Kacper Gabiga, Magdalena Cugowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Opatowcu.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację akcji Narodowego Czytania. Pani Małgorzacie Bugajewskiej za autorski plakat promujący akcję, Pani Kseni Janowskiej-Nieć za pomoc graficzną, nauczycielom, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Opatowcu oraz uczestnikom Klubu Seniora z Kociny.

Zapraszamy za rok.

Beata Adamczyk

Początek prac remontowo-budowlanych w remizie OSP Kocina

Na przełomie sierpnia i września rozpoczęły się prace modernizacyjne w kolejnym budynku użyteczności publicznej na terenie naszej...