Informacja dla Rolników w sprawie suszy

Dodał: Bartek Data: 2023-07-28 15:08:55 (czytane: 826)

Informujemy że 15 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015 poz. 187 z późn.zm.1) w zakresie szacowania w gospodarstwach rolnych szkód spowodowanych wystąpieniem w 2023 r. suszy.

Na podstawie zapisów powyższego rozporządzenia szacowanie szkód spowodowanych wystąpieniem suszy odbywać się będzie nadal za pomocą publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”

(link do aplikacji   https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign

Podstawą oszacowania szkód jest  złożenie wniosku za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, która dokona oceny strat na podstawie danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego. Aplikacja automatycznie generuje protokół oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej) lub kalkulację oszacowania szkód (gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej).

Wniosek o oszacowanie szkód producent rolny składa za pośrednictwem aplikacji do dnia 15 października roku, w którym wystąpiła susza.

Ważne! Suszę - oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb; a zatem szkody powstałe w wyniku suszy można szacować wyłącznie wówczas gdy na danym terenie zgodnie z Klimatycznym Bilansem Wodnym wystąpiła susza;

(link do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej https://susza.iung.pulawy.pl

Producent rolny może dodatkowo wystąpić o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych przez Komisje gminną powołaną zarządzeniem Wojewody Świętokrzyskiego. Wówczas wniosek o oszacowanie szkód należy złożyć w Urzędzie Miasta i Gminy Opatowiec ul. Rynek 3, 28-520 Opatowiec w terminie umożliwiającym oszacowanie szkód. Komisja gminna  w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku dokonuje oszacowania szkód (nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji).

Komisja gminna za pomocą publicznej aplikacji składa raport oszacowania szkód w danym gospodarstwie w terminie 60 dni od dnia oszacowania szkód, nie później niż do 15 października roku wystąpienia suszy.

Jednakże oszacowanie szkód tylko przez  Komisję gminną nie jest podstawą do ubiegania się przez producenta rolnego o pomoc.

Obligatoryjne jest złożenie  wniosku przez rolnika za pomocą aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” .

Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy Opatowiec ul. Rynek 3, 28-520 Opatowiec, bądź pod nr tel. 41 35 18 052 wew. 19.

W hołdzie pomordowanym mieszkańcom Opatowca w 79. rocznicę pacyfikacji miejscowości

W dniu 28 lipca 2023 roku odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar mieszkańców Opatowca pomordowanych w czasie II Wojny...