Wiadomości - Aktualności

Wianki nad Wisłą w Opatowcu

Dodał: Radek Data: 2022-06-28 12:27:03 (czytane: 788)

Obchody Nocy Świętojańskiej, nazywane u nas Wiankami nad Wisłą w Opatowcu, związane z kultywowaniem pięknych słowiańskich zwyczajów, odbyły się w niedzielę 26 czerwca 2022 r.

Licznie zgromadzonych przed Domem Kultury uczestników w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec - Sławomira Kowalczyka powitał Zastępca Burmistrza – Łukasz Marzec. Podziękował on wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tej pięknej imprezy: Strażakom z OSP Opatowiec, Paniom z KGW Opatowiec, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy oraz Instytucji Kultury, Placówkom Oświatowym, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej miejscowości oraz Paniom z Kół Gospodyń z terenu gminy, które przygotowały pyszne ciasta.

Tegoroczne obchody, już tradycyjnie, rozpoczął konkurs na najpiękniejszy wianek. Jak co roku komisja konkursowa stanęła przed bardzo trudnym zadaniem. Wianki prezentowane w konkursie to prawdziwe dzieła sztuki ludowej i wybrać z nich najładniejszy, to duże wyzwanie.

Na początku wianki plecione były ze zwykłej słomy, w którą wplatano kwiaty. Już w późniejszych czasach dziewczęta zaczęły pleść wiązanki z polnych kwiatów i ziół i osadzały w nich świece. Taki bukiet musiał składać się z siedmiu roślin, które uważano za magiczne: bylicy, łopianu, rosiczki, szałwii, dziurawca, ruty i dziewanny. Wierzono, że w ten sposób odstraszy się złe duchy, uchroni przed chorobą i zagwarantowuje szczęśliwe zamążpójście. Zgodnie z tradycją wianki przynoszone obecnie na konkurs zawierają zioła i kwiaty, jednak zadziwiają pomysłowością i nowatorką formą.

Podczas pracy komisji konkursowej uczestnicy imprezy wysłuchali opowieści o długiej tradycji obchodów Nocy Świętojańskiej w Opatowcu, którą przedstawiła Pani Krystyna Ciepichał, a następnie obejrzeli program artystyczny. Występy na scenie obok Domu Kultury  rozpoczęli uczestnicy Klubu Seniora z Kociny. Następnie zaprezentowała się grupa wokalna ze szkoły podstawowej w Krzczonowie oraz wokalistki ze szkoły w Opatowcu – przygotowani przez Pana Wiesława Tomala. Program artystyczny zakończył występ Pań z KGW w Opatowcu, które zaśpiewały dwa utwory związane z tym pięknym świętem, potwierdzającym ścisły związek człowieka z naturą.

W tym roku z niełatwym wyborem  najpiękniejszych trzech wianków zmierzyła się komisja konkursowa w składzie: Jarosław Naporowski – Kierownik MOPS w Opatowcu, Tomasz Paluch – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Krzczonowa i Michał Szczerba – Członek Zarządu Powiatu kazimierskiego.

Nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec, dla wszystkich osób które zrobiły wianki wręczył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec –  Pan Łukasz Marzec.
Komisja wyróżniła wianki przygotowane przez Panią Elżbietę Szablę z Rogowa, Uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Krzczonowa oraz Seniorów z Klubu Seniora w Kocinie. Twórcy trzech wyróżnionych przez komisję konkursową wianków otrzymali dodatkowe upominki, po czym barwny korowód udał się na brzeg Wisły, gdzie z jej nurtem puszczono wianki… by popłynęły, hen do morza.

Uroczystość zakończyło wspólne biesiadowanie na Opatowieckich bulwarach Wiślanych, które po rewitalizacji miejscowości stały się doskonałym miejscem spotkań, zwłaszcza przy tak pięknej pogodzie jaka dopisała podczas naszych obchodów.

Kultywowanie lokalnych tradycji stanowi fundament naszej narodowej kultury, a dzięki zaangażowaniu wielu osób i organizacji udaje się pokazywać dawne obrzędy oraz zwyczaje młodszemu pokoleniu, za co serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Wianków nad Wisłą w Opatowcu.

Beata Adamczyk

Zdjęć w galerii: 184
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nabór wniosków w ramach programu pn. Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach informuje, że zwiększeniu uległa pula środków przeznaczonych...