Wiadomości - Aktualności

Dożynki Gminne w Rogowie

Dodał: Bartek Data: 2019-08-16 14:22:39 (czytane: 1846)

Gminne Święto Plonów odbyło się dnia 15 sierpnia 2019 roku w Rogowie.

Barwny korowód złożony z reprezentacji 12 sołectw naszej gminy niosących piękne wieńce dożynkowe oraz licznie przybyłych na uroczystość gości i mieszkańców gminy, przeszedł do kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, w którym odbyła się dziękczynna Msza Święta, celebrowana przez proboszcza parafii Rogów – ks. Adama Dziadka.

Po nabożeństwie, na pięknie przystojnym placu, znajdującym się obok świetlicy wiejskiej, odbyła się oficjalna część uroczystości dożynkowych.

Burmistrz Miasta i Gminy Sławomir Kowalczyk przyjął z rąk starostów bochen chleba, wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów, obiecał dzielić nim tak, aby nikomu z mieszkańców naszej gminy go nie zabrakło. Następnie, zgodnie ze staropolskim obyczajem, podzielono ten chleb i poczęstowano nim uczestników uroczystości.

Starostami dożynek byli Elżbieta Szabla – Prezes Koła Gospodyń Wiejskich z Rogowa oraz Jarosław Szumilas - Sołtys z Ksan.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście: Krzysztof Lipiec, Michał Cieślak i Krystian Jarubas - Posłowie na Sejm RP, Artur Konarski i Maciej Gawin – Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Józef Cepil – Dyrektor Regionalny ARiMR w Kielcach, Michał Bucki -Wicestarosta Powiatu Kazimierskiego, Janusz Skoczek – Kierownik ARiMR w Kazimierzy Wielkiej.

Byli także, obecni mieszkańcy naszej gminy i ich reprezentanci: Henryk Kryca – Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z Radnymi, Tomasz Nowak – sołtys Rogowa, sołtysi, dyrektorzy i pracownicy jednostek gminy, strażacy OSP, panie z KGW z terenu gminy Opatowiec.

Kolejnym punktem programu był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowany przez mieszkańców poszczególnych sołectw gminy Opatowiec. Komisja powołana do ich oceny, brała pod uwagę m.in. kształt, tradycyjny charakter tego jakże ważnego symbolu pomyślnie zakończonych żniw, oraz sposób jego prezentacji przez delegacje z poszczególnych wsi.

Za najpiękniejszy komisja uznała wieniec z sołectwa Kamienna. Mamy nadzieję, że równie pięknie mieszkańcy Kamiennej zaprezentują naszą gminę podczas dożynek powiatowych, które odbędą się 25 sierpnia w Kazimierzy Wielkiej.

Podczas uroczystości dożynkowych, które prowadziła Beata Adamczyk – Dyrektor Instytucji Kultury odbył się również koncert kapeli ludowej Olbryszanie z Pełczysk.

Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich, panie  przygotowały pyszności, które cieszyły podniebienia uczestników uroczystości. Miłośników tańca bawił do białego rana zespół LIDER.

Burmistrz Miasta i Gminy składa wszystkim serdeczne podziękowania za współpracę i zaangażowanie w organizację tegorocznych Dożynek Gminnych. Szczególnie dla mieszkańców Rogowa i parafii Rogów na ręce: Sołtysa Tomasza Nowaka, Koła Gospodyń Wiejskich z Rogowa na ręce Prezes Elżbiety Szabli, strażaków OSP na ręce prezesa Mieczysława Boksy.

Dziękujemy wszystkim osobom, które włożyły swój trud w wystrój, przygotowanie i zaprezentowanie wieńców, oprawę korowodu oraz pracującym przy tej uroczystości.


 

Zdjęć w galerii: 210
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zaproszenie na półfinał Pucharu Ligi oraz finał I Ligi PLF 2019/20

W dniu 6 marca 2020 r. odbędą się mecze półfinałowe Pucharu Ligi, w których zagrają Wisła Opatowiec oraz Gladiator Krzczonów oraz...