Wiadomości - Aktualności

Wianki nad Wisłą w Opatowcu

Dodał: Bartek Data: 2019-07-01 13:10:28 (czytane: 1284)

W dniu 23 czerwca 2019 roku w Domu Kultury w Opatowcu odbyły się obchody Nocy Świętojańskiej.

Licznie zgromadzonych przed Domem Kultury miłośników pięknej słowiańskiej tradycji jaką stanowią obchody Nocy Świętojańskiej powitał Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec – Sławomir Kowalczyk.
Tegoroczne obchody  już tradycyjnie rozpoczął konkurs na najpiękniejszy wianek. Z roku na rok komisja konkursowa ma coraz trudniejsze zadanie. Wianki prezentowane w konkursie to prawdziwe dzieła sztuki ludowej.
Na początku wianki plecione były ze zwykłej słomy, w którą wplatano kwiaty. Już w późniejszych czasach dziewczęta zaczęły pleść wiązanki z polnych kwiatów i ziół i osadzały w nich świece. Taki bukiet musiał składać się z siedmiu roślin, które uważano za magiczne: bylicy, łopianu, rosiczki, szałwii, dziurawca, ruty i dziewanny. Wierzono, że w ten sposób odstraszy się złe duchy, uchroni przed chorobą i zagwarantowuje szczęśliwe zamążpójście.
O dawnych zwyczajach sobótkowych opowiedziała Pani Sabina Minior, a Panie z KGW w Opatowcu zaśpiewały dwa utwory związane z tym pięknym świętem potwierdzającym ścisły związek człowieka z naturą.
Zgodnie z tradycją wianki przynoszone obecnie na konkurs zawierają zioła i kwiaty, jednak zadziwiają pomysłowością i nowatorką formą.
W tym roku z niełatwym wyborem  najpiękniejszych trzech wianków zmierzyła się komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Styczeń – z Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej, Elżbieta Szczęsna-Kusak – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowcu, Henryk Kryca – Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowcu, Jarosław Naporowski – Kierownik MOPS w Opatowcu, Alfred Minior – Sołtys Opatowca.
I miejsce komisja przyznała Julii Kaczmarczyk i Krzysztofowi Kozieł,
II miejsce zdobyli Wiktoria i Jakub Bomba,
III miejsce Alicja i Agata Janiec.
Pan Burmistrz pogratulował zwycięzcom i wręczył nagrody, po czym barwny korowód udał się na brzeg Wisły, gdzie z jej nurtem puszczono wianki… i popłynęły, hen do morza.
Uczestnicy wrócili natomiast do Domu Kultury na występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z terenu gminy Opatowiec.
 Zaprezentował się młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny „Żywioły”, grupa wokalna „Żuraweczki”, dwie formacje taneczne- Małe Cheerleaderki oraz Duże Cheerleaderki - są to uczestnicy zajęć dodatkowych realizowanych w Instytucji Kultury.
Dla licznych uczestników zaśpiewała grupa wokalna ze Szkoły Podstawowej w Krzczonowie. Publiczność doceniła gromkimi brawami również poezję w wykonaniu uczennic tej szkoły.
Sołtys i Rada Sołecka w Opatowcu na zakończenie uroczystości zaprosili wszystkich uczestników na przygotowany wspólnie z druhami OSP piknik grillowy, a panie z KGW z terenu gminy oraz członkowie Koła Emerytów na pyszne wypieki.


Kultywowanie lokalnych tradycji stanowi fundament naszej narodowej kultury, a dzięki zaangażowaniu wielu osób i organizacji udaje się pokazywać dawne obrzędy i zwyczaje młodszemu pokoleniu, za co serdecznie dziękujemy.

Beata Adamczyk

Zdjęć w galerii: 105
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zaproszenie na półfinał Pucharu Ligi oraz finał I Ligi PLF 2019/20

W dniu 6 marca 2020 r. odbędą się mecze półfinałowe Pucharu Ligi, w których zagrają Wisła Opatowiec oraz Gladiator Krzczonów oraz...