Wiadomości - Aktualności

Zakończył się kolejny sezon badań archeologicznych na osadzie z epoki żelaza w Rzemienowicach

Dodał: Bartek Data: 2019-08-13 15:25:32 (czytane: 2649)

Już czwarty rok archeolodzy z Instytutu Archeologii UJ prowadzili badania wykopaliskowe na osadzie z epoki żelaza w Rzemienowicach. W tym sezonie badań odkryli ślady kolejnych dwóch konstrukcji ziemiankowych – a więc relikty chat częściowo zagłębionych w ziemię.

Obiekty eksplorowane w tym roku na podstawie wstępnej analizy materiału ceramicznego datować można na wczesny okres wpływów rzymskich, w przybliżeniu na pierwsze 150 lat naszej ery. Kwestia interpretacji odkrytych obiektów jest otwarta, natomiast po wstępnej analizie odkrytych w nich przedmiotów można sądzić, że jedna z budowli pełniła funkcje gospodarcze, i wykorzystywana była jako warsztat w procesie produkcji lub zastosowania dziegciu. Wskazuje na to obecność charakterystycznych naczyń. Odkrywanie pozostałości tego typu, w tym przede wszystkim tych na pozór mało spektakularnych przedmiotów, pozwala na poznanie różnych aspektów życia codziennego mieszkańców osady 2000 lat temu, a to jest jednym z głównych celów prac archeologów. Badania w okolicach Opatowca, poprzez odkrywane dzieła rąk dawnych mieszkańców Rzemienowic w fantastyczny sposób ukazują czym zajmowali się mieszkańcy osady.…………………………………………….    
Jak co roku odkryto także zabytki powstałe w warsztatach na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Naświetlają one, jak istotną rolę na szlakach handlowych pełniła osada w Rzemienowicach. Poza nimi, do najciekawszych znalezisk należy zachowana w całości szpila kościana oraz fragment szklanego paciorka, a także przęśliki tkackie.………………………………………

Stanowisko archeologiczne w Rzemienowicach zostało rozpoznane powierzchniowo w 2014 roku przez dr Przemysława Dulębę (obecnie pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego). W późniejszych latach, cennych informacji o osadzie dostarczyły zdjęcia lotnicze wykonane przez mgr Piotra Wronieckiego. W trakcie realizacji projektu badań nieinwazyjnych udało mu się zaobserwować liczne anomalie wegetacyjne, które świadczą o obecności obiektów archeologicznych. Prace wykopaliskowe prowadzone są od 2016 roku, przez archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badania wykopaliskowe poza licznymi cennymi znaleziskami dostarczyły już ważnych informacji, które pozwalają po raz pierwszy ustalić precyzyjną chronologię użytkowania osady, rekonstruować niektóre relikty odkrytych budowli oraz to czym na co dzień zajmowali się mieszkańcy dawnych Rzemienowic, około 2000 lat temu.

 

Jan Bulas


Relacja Radio Kielce

Relacja Echo Dnia

Zdjęć w galerii: 12
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Azbest - nabór wniosków

Zawiadomienie o naborze wniosków o udzielenie dotacji na usunięcie wyrobów zawierających azbest z nieruchomości znajdujących się na terenie...