Wiadomości - Aktualności

Z sąsiedzką wizytą

Dodał: Bartek Data: 2018-11-02 12:37:29 (czytane: 832)

Naszą gminę 22 października odwiedziła kilkunastoosobowa grupa z Czarnocina

Uczestnikom wyjazdu, zorganizowanego przez Jadwigę Michalczewską – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarnocinie, w związku ze 100- leciem odzyskania przez Polskę  niepodległości, pokazaliśmy kilka ważnych miejsc pamięci, znajdujących się na terenie gminy i w jej pobliżu.

Grupa rozpoczęła wizytę od znajdującego się w Kocinie, świeżo odsłoniętego, pomnika Lotników SAAF poległych w katastrofie Liberatora B24J Ew-250L, w dniu 16 października 1944 roku. Pomnik Legionisty, Żołnierza Września i Partyzanta, znajdujący się w Ksanach, był kolejnym punktem, który po krótkim wprowadzeniu, będącym streszczeniem wydarzeń jakie upamiętnia odwiedzono. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili również miejsce spoczynku ofiar tych walk oraz  pomnik "Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski" znajdujący się w Czarkowach.

Zmierzając do pomnika Marszałka Piłsudskiego pokazaliśmy naszym gościom, jedną z atrakcji turystycznych gminy Opatowiec – Źródełko Św. Andrzeja Świerada, zwanego Żurawkiem. O historii tego miejsca i życiu pierwszego polskiego Świętego opowiedział uczestnikom sołtys Kraśniowa – Michał Michalski. On też wcielił się w rolę przewodnika barwnie opowiadając o pierwszych bojach Piłsudskiego i historii Opatowca nad brzegiem Wisły.

W Domu Kultury Pani Henryka Sroga – Prezes gminnego Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opatowcu, wraz z kilkoma członkami, powitała naszych gości i zaprosiła na mały poczęstunek. Ostatnim punktem wizyty był udział w spotkaniu autorskim z pisarką Karoliną Wilczyńską.

Nasi goście byli zauroczeni naszą gminą. Jak sami stwierdzili, nie trzeba dalekich podróży, aby poznać piękne i ciekawe historycznie miejsca. Wystarczy czasem sąsiedzka wizyta.

Beata Adamczyk

 

Zdjęć w galerii: 15
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Szkolenie dotyczące Programu „Równać szanse”

18 października 2018 r. w Domu Kultury w Opatowcu zorganizowane zostało szkolenie dotyczące Programu „Równać szanse”....