Wiadomości - Aktualności

Wystawa: Stanisław Moniuszko – To jest mój rok

Dodał: Bartek Data: 2019-09-24 14:33:03 (czytane: 358)

W roku 2019 obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, ojca polskiej opery narodowej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu twórczości kompozytora, oddając hołd tej wybitnej postaci, ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku w majątku Ubiel koło Mińska w rodzinie ziemiańskiej o patriotycznych tradycjach. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą. Autorem ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: "Halka", "Straszny dwór" i "Paria".

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach była inicjatorem wystawy Stanisław Moniuszko – To jest mój rok, która gościła w naszej bibliotece w pierwszych tygodniach września.

Materiały tworzące wystawę pochodzą ze zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatralnego Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.

Wystawa ukazuje najważniejsze dzieła kompozytora, miasta w których mieszkał, jego działalność jako dyrygenta, dyrektora Opery Narodowej, wydawcy własnych utworów, ale również rodzinę, która miała ogromny wpływ na jego postawę społeczną i artystyczną. Wśród materiałów znajdują się także mało znane rysunki ze szkicownika ojca kompozytora - Czesława Moniuszki, fotografie rekwizytów i kostiumów z wystawianych oper i wiele innych szczegółów z życia artysty.

Wystawę zwiedziło kilkadziesiąt osób, a tym którzy nie mieli takiej możliwości polecamy dołączone plansze wystawowe.

Beata Adamczyk

 

https://moniuszko200.pl/media/Plansze_Moniuszko_200_70x100_DRUK.pdf

 

Zdjęć w galerii: 14
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ponad 80 tys zł. na nowoczesne pracownie informatyczne w szkołach naszej gminy

Szkoła Podstawowa w Opatowcu i Szkoła Podstawowa w Krzczonowie otrzymały nowe wyposażenie pracowni informatycznych....