Wiadomości - Aktualności

Uroczystości w 103. rocznicę Chrztu Bojowego I Pułku Piechoty Legionów Polskich w boju pod Czarkowami

Dodał: ugopatowiec Data: 2017-09-28 14:25:59 (czytane: 1260)

Uroczystości pod Pomnikiem "Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego" w Czarkowach w 103. rocznicę Chrztu Bojowego I Pułku Piechoty Legionów Polskich w boju pod Czarkowami.

W niedzielę 24 września 2017r. pod Pomnikiem "Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego" w Czarkowach obchodzono 103. rocznicę Chrztu Bojowego I Pułku Piechoty Legionów Polskich w boju pod Czarkowami oraz 25 rocznicę odsłonięcia i poświęcenia odbudowanego Pomnika Zwycięstwa Legionów.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą polową odprawioną przez dziekana korczyńskiego dekanatu, proboszcza Parafii Stary Korczyn Ks. Dziekana Marka Małczęcia. Następnie wszystkich zebranych przywitał  Wójt Gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście m.in. Poseł Krystian Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Starosta Buski Jerzy Kolarz, Wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk oraz szefowie buskich służb mundurowych. W obchodach wzięli udział również członkowie społecznego komitetu, dzięki staraniom którego 25 lat temu odbudowano zniszczony przez Armię Czerwoną pomnik w Czarkowach.

Czarkowy to miejsce szczególne na mapie historii naszego regionu. Wpisuje się ściśle w związki z Ziemią Opatowiecką, gdzie we wrześniu 1914 r. I Pułk Piechoty Legionów Polskich przeszedł swój chrzest bojowy w walkach na polach pod Ksanami, Kociną i Czarkowami. Tam właśnie mieszkańcy m.in. naszej gminy w kondukcie żałobnym zanieśli trumny z ciałami poległych w obronie Ojczyzny i pochowali ich w zbiorowej mogile w Czarkowach. Potwierdzeniem tych związków jest coroczna, zawsze bardzo liczna obecność naszych mieszkańców, w tym młodzieży szkolnej i harcerzy, w uroczystościach. Po Mszy Św. złożono wieńce oraz zapalono znicze.

Obchody 103. rocznicy chrztu bojowego I Pułku Piechoty Legionów Polskich w Boju pod Czarkowami wpisują się w szereg uroczystości o charakterze patriotycznym, organizowanych ostatnio na terenie naszej gminy, mających na celu kształtowanie postawy patriotycznej wśród dzieci i młodzieży, jak również prowadzących do poznania ciekawych kart historii naszej Ojczyzny.

Czytaj więcej na Echo Dnia: Kazimierza w Czarkowach - uroczystość w legionowe rocznice

Zdjęć w galerii: 14
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Odwołanie pogotowia przeciwpowodziowego na terenie Gminy Opatowiec

Wójt Gminy Opatowiec zarządzeniem nr 56/2017 z dnia 26 września 2017r. ogłosił odwołanie pogotowia przeciwpowodziowego na terenie...