Wiadomości - Aktualności

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości - Żeby Polska była Polską

Dodał: Bartek Data: 2022-11-15 14:05:55 (czytane: 1438)

Narodowe Święto Niepodległości – jest świętem państwowym, obchodzonym w Polsce corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Opatowcu, odprawiona przez proboszcza parafii - ks. Grzegorza Szlenka.

Po nabożeństwie, liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek OSP z terenu gminy Opatowiec, harcerze, radni oraz  zgromadzeni mieszkańcy gminy udali się pod Urząd Miasta i Gminy, gdzie nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na nowo powstały maszt.

Jak co roku, reprezentujący społeczeństwo gminy Opatowiec, przedstawiciele władz samorządowych udali się pod znajdujący się w rynku, zabytkowy wotywny krzyż, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Dalsza część uroczystości odbyła się pod odrestaurowanym pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk w swym wystąpieniu przypomniał, że Niepodległość odzyskana 104 lat temu nie jest nam dana raz na zawsze, lecz jak to podkreślał św. Jan Paweł II – „zadana” i wymaga od każdego pokolenia Polaków troski o jej losy. Okres niewoli, który przyniósł tak wiele bolesnych doświadczeń, okazał się ostatecznie czasem próby, z którego nasi przodkowie po 123 latach zaborów wyszli odnowieni, umocnieni, przejmując odpowiedzialność za losy Rzeczpospolitej.

Następnie liczne delegacje, oddając hołd Tym, którzy walczyli i ginęli za Ojczyznę, złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego - Naczelnego Wodza Wojska Polskiego w odradzającej się Polsce.

Wieńce złożyły delegacje: władz samorządowych Gminy Opatowiec, Powiatu kazimierskiego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenia Żołnierzy AK z Kazimierzy Wielkiej, delegacje szkolne, harcerskie, koło powiatowe PO, delegacja Koła Emerytów i Koła Gospodyń Wiejskich z Opatowca.

Hołd poległym oddały Poczty Sztandarowe: Związku Żołnierzy Wojska Polskiego – Koło nr 11 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kazimierzy Wielkiej, Stowarzyszenia Żołnierzy AK – Koło w Kazimierzy Wielkiej, Ochotniczych Straży Pożarnych z Opatowca, Chwalibogowic, Rogowa, Krzczonowa, Kociny, Charbinowice, Kamiennej, Ksan, Senisławic i Rzemienowic, Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu, Szkoły Podstawowej im. Jana Pszczoły Wojnara w Krzczonowie oraz Związku Harcerstwa Polskiego w Opatowcu.   

Uczniowie szkół z terenu gminy przygotowali krótki program słowno-muzyczny. Znane pieśni patriotyczne chętnie śpiewali wraz z młodymi artystami uczestnicy uroczystości.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła strażacka orkiestra dęta z Kociny, która także zaprezentowała kilka utworów patriotycznych.

Dopisała pogoda, dzięki czemu obchody Narodowego Święta Niepodległości były piękne i radosne. Narodowe Święto niepodległości umacnia poczucie wspólnoty narodowej, co należy pielęgnować i czego musimy uczyć młode pokolenia – Żeby Polska była Polską.

Jak co roku, oddano hołd tym wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny składając kwiaty i zapalając znicze na Cmentarzu Wojennym w Opatowcu, gdzie w zbiorowej mogile spoczywa 837 żołnierzy, walczących w czasie I Wojny Światowej.

W przeddzień uroczystości Burmistrz Opatowca oraz przedstawiciele Zarządu Koła Terenowego Elektryków Polskich przy PGE w Skarżysku-Kamiennej, Rejonu energetycznego w Busku-Zdroju zapalili znicze i złożyli symboliczną wiązankę pod pomnikiem Komendanta Józefa Piłsudskiego w Opatowcu.

Zdjęć w galerii: 81
Przeczytaj kolejną wiadomość:

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki

W tym roku akcja odbywała się już po raz czwarty i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Krzczonowie jak co roku aktywnie w niej...