Wiadomości - Aktualności

Uroczyste Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Dodał: Bartek Data: 2019-11-12 11:55:01 (czytane: 752)

Narodowe Święto Niepodległości – jest świętem państwowym, obchodzonym w Polsce corocznie dnia 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

Tegoroczne obchody 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zainaugurowała uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w kościele p.w. św. Jakuba w Opatowcu, którą odprawił proboszcz parafii - ks. Ireneusz Zych.
Po nabożeństwie Komendant Gminny OSP dh Tadeusz Nur poprowadził poczty sztandarowe: Jednostki Strzeleckiej 2130, jednostek OSP z terenu gminy, Szkół z terenu gminy Opatowiec, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Harcerzy oraz wszystkich zgromadzonych w uroczystym korowodzie pod znajdujący się w parku zabytkowy krzyż, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze, a następnie pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Oficjalną część obchodów rozpoczęła Dyrektor Instytucji Kultury Beata Adamczyk, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec - Sławomir Kowalczyk.

Na płycie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wiązanki kwiatów złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Sławomir Kowalczyk i Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Kryca, Starosta Powiatu Kazimierskiego Jan Nowak wraz z Radnymi Rady Powiatu, delegacje Zespołów Szkolno-Przedszkolnych z Opatowca i Krzczonowa, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koła Gospodyń Wiejskich, Sołectwo Opatowiec i mieszkańcy gminy.Następnie ksiądz proboszcz wraz ze zgromadzonymi odmówił modlitwę w intencji poległych w walkach o Niepodległą Polskę.

Okolicznościowy program artystyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkolno -Przedszkolnego z Opatowca.      
Delegacja harcerzy z Opatowca złożyła również kwiaty i zapaliła znicze na cmentarzu wojennym z 1914 roku, na którym pochowano 837 żołnierzy. W ten symboliczny sposób oddano hołd tym wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła strażacka orkiestra dęta z Kociny, która na zakończenie uroczystości zaprezentowała wiązankę utworów patriotycznych.

 

Zdjęć w galerii: 81
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zaproszenie na półfinał Pucharu Ligi oraz finał I Ligi PLF 2019/20

W dniu 6 marca 2020 r. odbędą się mecze półfinałowe Pucharu Ligi, w których zagrają Wisła Opatowiec oraz Gladiator Krzczonów oraz...