Wiadomości - Aktualności

Szlakiem Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych

Dodał: Bartek Data: 2018-05-29 18:51:50 (czytane: 3083)

W czwartek, 24 maja 2018 roku, obchodzony jako Świętokrzyski Dzień Roweru 24 uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu udało się na Rajd Rowerowy „Szlakiem Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych”.

Młodzi cykliści swoją wyprawę rozpoczęli od wizyty  przed pomnikiem swojego patrona. Następnie, pod jego czujnym spojrzeniem  przeprawili się na druga stronę  Wisły. Wizyta na Powiślu Dąbrowskim rozpoczęła się od zwiedzania Cmentarza Wojennego nr 250 w Gręboszowie z monumentalną bramą zawierającą następującą  inskrypcją:

W NIEZMIERZONY MORZU HEROICZNYCH ZMAGAŃ

BYLIŚMY TYLKO PIANĄ NA WZBURZONEJ FALI,

W OGNIU ŻELAZA CHWALEBNYCH CZYNÓW ISKRĄ.

WYBACZ OJCZYZNO ŻE NIC WIĘCEJ CI NIE DALIŚMY

NAD NASZE SKROMNE ŻYWOTY.

Cmentarz Wojenny nr 250 w Gręboszowie odkrył też przed przybyszami z Opatowca inną tajemnicę: tutaj jest pochowanych 17 polskich legionistów poległych 23 września 1915 roku w bojach pod Ksanami.  W czasie wizyty na gręboszowskiej nekropoli cykliści oddali tez hołd: Jakubowi Bojko - posłowi do Sejmu Krajowego we Lwowie (1895), Wicemarszałkowi Sejmu Ustawodawczej (1919–1922) i wicemarszałkowi Senatu (1922–1927) oraz marszałkowi seniorowi Sejmu II kadencji (1928–1930). Młodzi cykliści modlili się również przy grobie Sługi Bożej Stefani Łąckiej oraz przy grobie rodziców majora Henryka Sucharskiego – dowódcy składnicy na Westerplatte. Pobyt w Gręboszowie zakończyła wizyta w miejscowej szkole.

Kolejnym punktem patriotycznego rajdu była wizyta na Cmentarzu Wojennym nr 252 w  Otfinowie, gdzie spoczywa prawie 500 żołnierzy austriackich, węgierskich i rosyjskich oraz wizyta na Cmentarzu Wojennym nr 256  w pobliskiej Pasiece Otfinowskiej.  Stamtąd - jadąc Velo Dunajec - uczniowie udali się do Wietrzychowic, a następnie kierując się Wiślaną Trasą Rowerową dojechali do Ujścia Jezuickiego, gdzie uczcili pamięć 352 żołnierzy poległych na początku maja 1915 roku oraz 6 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z w wyniku ran odniesionych 6 września 1939 r. w Siedliszowicach. Rajd zakończył się oddaniem hołdu  839 żołnierzom  pochowanym na cmentarzu wojennym w Opatowcu.

Wyprawa rowerowa „Szlakiem Zachodniogalicyjskich Cmentarzy Wojennych” była dla uczniów ciekawą lekcją historii, kultury i tolerancji.

Grzegorz Kozioł 

Zdjęć w galerii: 35
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kolejne prace remontowe w Strażnicy OSP Opatowiec

Zamontowano kolejne, nowe drzwi garażowe w Strażnicy OSP w Opatowcu...