Wiadomości - Aktualności

Spotkanie w Urzędzie Marszalkowskim dot. inwestycji w obszarach komunikacyjnych na Ponidziu

Dodał: Bartek Data: 2020-01-24 09:13:25 (czytane: 696)

W dniu 23.01.2020 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach odbyło się spotkanie Samorządowców z Członkiem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariuszem Goskiem

Podczas rozmów omawiano wykonywane i planowane do realizacji inwestycje kolejowe i drogowe (w tym ścieżki rowerowe) na terenie Ponidzia. 

Wśród spraw dotyczących też naszej gminy - omawiano stan zaawansowania prac przy budowie mostu na Wiśle w Nowym Korczynie / Borusowej, oraz propozycję wykonawcy dot. zamknięciu dla ruchu drogi krajowej nr 79, na czas budowy ronda (ok. 4 miesiące) w miejscu połączenia z drogą wojewódzką (od mostu) nr 973.

Proponowany objazd: Koszyce - Kazimierza Wielka - Wiślica - Busko-Zdroj - Nowy Korczyn (ponad 65 km), spowodowałby znaczące, długotrwałe uciążliwości i koszty dla mieszkańców naszej gminy. Burmistrz Gminy Opatowiec wydał wobec tej koncepcji opinię negatywną. Jako możliwe rozwiązanie, padła propozycja budowy tymczasowej drogi alternatywnej w okolicy budowanego ronda, tzw. czasowy bypass.

Innym poruszanym problemem, dotyczącym naszej gminy i gminy Gręboszów, jest sytuacja dotycząca obecnej przeprawy promowej, łączącej Opatowiec i Ujście Jezuickie. Istnieje ewentualność, że bliskość mostu w Nowym Korczynie obniży rentowność, a przez to zagrozi istnieniu i funkcjonowaniu miejscowego promu.

Gospodarze zainteresowanych gmin podkreślili strategiczne znaczenie przeprawy dla naszych mieszkańców, jak również jej aspekt historyczny, turystyczny i społeczny. Jest to jedyna w Polsce istniejąca przeprawa przez dwie rzeki jednocześnie. Łączy ona województwo małopolskie i świętokrzyskie.

Dyskusja o stanie inwestycji komunikacyjnych południowego Ponidzia - Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Informacja dotycząca terminu wydawania paczek żywnościowych

Informacja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opatowcu w sprawie terminu wydawania paczek żywnościowych....