Wiadomości - Aktualności

Spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk

Dodał: Bartek Data: 2018-03-02 13:17:24 (czytane: 716)

Gościem naszej biblioteki była znana autorka książek dla dzieci, dziennikarka radiowa i tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej – Pani Barbara Gawryluk.

Podczas spotkania z najmłodszymi czytelnikami, które odbyło się 28 lutego 2018 r., pisarka opowiadała  skąd bierze pomysły i tematy do swoich książek, o swojej pracy w Radio, która jest jej wielką pasją i o tym, że czasem warto nauczyć się mniej popularnego języka.

Autorka wielokrotnie nagradzana w różnorodnych konkursach. Książka „Dżok - Legenda o psiej wierności” została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC. Książki „W zielonej dolinie” i „Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza” nominowane były do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zaś powieść „Zuzanka z pistacjowego domu” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa – w Radiu Kraków prowadzi autorski program „Alfabet” o literaturze dla dzieci.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pisarka prezentowała swoje książki i pięknym radiowym głosem czytała fragmenty niektórych z nich. Dzieci z dużym zainteresowaniem wsłuchiwały się w te ciekawe opowieści.  W przeważającej liczbie książek autorstwa Barbary Gawryluk głównymi bohaterami są zwierzęta. Po przygody foczki Klifki, przygotowane w dwóch wersjach, dla młodszych i trochę starszych dzieci, zapewne po spotkaniu sięgnie wielu czytelników zaintrygowanych opowieścią autorki. Równie ciekawe opowiadania zawierają książeczki z serii „Klinika zdrowego chomika” . Uczestników naszego spotkania bardzo zainteresowała również książka „Mali bohaterowie”, opowiadająca o dzieciach, które nie tracąc zimnej krwi i zdrowego rozsądku, wykazując się dużą odwagą uratowały komuś życie. Jak podkreślała podczas spotkania autorka, jej książki oparte są na autentycznych wydarzeniach i są przez nią tylko spisane w barwny literacki sposób. Dzieci dowiedziały się o jednej z krakowskich atrakcji turystycznych, jaką jest pomnik psa Dżoka. Oraz w jaki sposób Dżok zasłużył sobie na ten zaszczyt.

Spotkanie autorskie z Panią Barbarą Gawryluk było pierwszym z cyklu zaplanowanych dla naszych młodych czytelników spotkań z autorami książek dla dzieci, realizowanych w ramach projektu „ W krainie bajek, baśni i dziecięcej wyobraźni” dofinansowanych przez Fundację BGK .

Beata Adamczyk

Zdjęć w galerii: 34
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu

W tym roku 1 marca po raz ósmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych....