Wiadomości - Aktualności

Wyjazd do Rzeczycy - Rambit Przyrodniczo-Historyczny

Dodał: Radek Data: 2023-06-09 07:41:57 (czytane: 816)

W dniach 29 – 30 maja grupa 25 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu, w ramach umowy partnerskiej pomiędzy gminami Opatowiec – Rzeczyca, wzięła udział w Turnieju: Rambit Przyrodniczo- Historyczny.

Po przywitaniu przez Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Narcyzy Żmichowskiej – Agatą Ewą Ostalską, uczniowie i uczennice klasy VII wraz z Panem Dyrektorem Tomaszem Paluchem rozpoczęli swoją wizytę od zwiedzania gminy Rzeczyca, po której oprowadzili ich rówieśnicy wraz z nauczycielami tamtejszej szkoły. Uczniowie obejrzeli obiekty związane z historią: Rzeczycy, Tomaszowa Mazowieckiego, Spały i Rawy Mazowieckiej oraz odwiedzili miejsca pamięci narodowej. Najciekawszym punktem okazała się wizyta w Spale - miejscowości wypoczynkowej nad Pilicą na terenie dawnej Puszczy Pilickiej, obecnie Spalskiego Parku Krajobrazowego. W jej okolicach odbywały się polowania, w których uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski Międzywojennej. Po odzyskaniu niepodległości Spała była letnią rezydencją prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. W Spale grupa uczniów z naszej szkoły obejrzała także zabytki o bardzo ciekawej architekturze: drewniany kościółek z 1923 r. w stylu polskim, murowaną wieżę ciśnień z pocz. XX w. oraz  budynki osady pałacowej. Największe wrażenie na naszych uczniach wywarła wizyta w muzeum - Domu Pamięci Pomordowanych Leśników. Symbolem Spały jest naturalnej wielkości żeliwny posąg żubra, z historią którego w bardzo ciekawy sposób zapoznali naszą młodzież rówieśnicy z Rzeczycy. Ostatnim punktem zwiedzania był Centralny Ośrodek Sportu, który jest jednym z bardziej znanych w Europie. W skład tego kompleksu wchodzą kryte hale sportowe i basen, siłownie, gabinety odnowy biologicznej, gabinet krioterapii, korty i hotele.

Uczniowie i uczennice klasy VIII wraz z leśniczym i opiekunami: p. Moniką Kościółek i p. Małgorzatą Żydowską,  wyruszyli z Konewki na rajd, który liczył ponad 15 kilometrów. W czasie pieszej wędrówki, uczniowie musieli  podołać pięciu konkurencjom sportowym takim jak, np. rzut szyszką do celu (co wcale wbrew pozorom nie było takie łatwe), szukanie piłeczek w ściółce leśnej, czy skoki z piłką tenisową. Uczniowie naszej szkoły wykazali się bardzo dobrą wiedzą przyrodniczą dotyczącą znajomości: roślin, ziół, drzew, odgłosów ptaków i śladów zwierząt. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się w kompleksie rekreacyjno – sportowym w Rzeczycy, aby wspólnie się bawić. Było ognisko z pieczeniem kiełbasek, zjazdy na oponach, konkurencja „piła moja -twoja” polegająca na przecięciu kawałka drzewa przy użyciu tradycyjnej piły ręcznej oraz dyskoteka. W konkurencji cięcia drzewa nasi chłopcy z klasy VIII okazali się bezkonkurencyjni.

Następnego dnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy o samorządzie terytorialnym oraz w konkursie plastycznym pn.„Lasy spalskie w oczach dzieci”. W pierwszym z konkursów uczniowie musieli wykazać się wiedzą z następujących działów: społeczność lokalna i regionalna, wspólnota narodowa, Polska państwem demokratycznym oraz sprawy międzynarodowe. Po sześciu rundach i podsumowaniu wszystkich punktów - z części sportowej, która odbyła się pierwszego dnia w czasie pieszego rajdu i z turnieju wiedzy, nasza placówka zajęła bardzo dobre IV miejsce spośród 6 szkół podstawowych.

Na zakończenie Rambitu wszyscy uczniowie biorący udział w rozgrywkach otrzymali z rąk Wójta Gminy Rzeczyca Pana Marka Kaźmierczyka pamiątki związane ze spalskimi lasami, puchary oraz medale.

Podczas całej wizyty uczniowie i uczennice z obu szkół spędzili wspólnie wspaniałe chwile. Dzięki temu  zawarli nowe znajomości i z niecierpliwością czekają na możliwość kolejnego spotkania.


 

Zdjęć w galerii: 22
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wszystkie zbiorniki wodne, stawy wiejskie, z terenu gminy Opatowiec zostaną zrewitalizowane, wyczyszczone, zagospodarowanie, niektóre odtworzone

W dniu 06 czerwca 2023r., Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk przy kontrasygnacie Skarbnika Miasta i Gminy Anny...