Wiadomości - Aktualności

Połączeni Dziedzictwem

Dodał: Bartek Data: 2022-09-13 08:58:53 (czytane: 1391)

To hasło jubileuszowej 30 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których głównym celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię i kulturę ich regionu.

W tym roku dziedzictwo połączyło Nowy Korczyn i Opatowiec, a wspólne zwiedzanie tych sąsiadujących ze sobą, bogatych historycznie miejscowości przybliżyło uczestnikom ich historię, która ma wiele wspólnych wątków. Stąd temat przewodni: Szlakiem królewskim z Opatowca do Nowego Korczyna.

W Opatowcu w ramach akcji zorganizowano spacer po miejscowości. Uczestnicy udali się pod świeżo odrestaurowany pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod mogiłę ofiar pacyfikacji Opatowca oraz na cmentarz z I wojny światowej – w każdym z tych miejsc zapoznając się z historią miejscowości. Obejrzeli także wieżę hejnałowo-zegarową, stanowiącą jedną z atrakcji turystycznych miejscowości. Kilka osób, dzięki uprzejmości ks. proboszcza Grzegorza Szlenka, miało także możliwość zobaczenia wnętrza kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Opatowcu.

Następnie uczestnicy udali się do Nowego Korczyna, gdzie na zaproszenie pani Marioli Lotko – dyrektora Biblioteki Centrum Kultury, w ramach akcji zwiedzili zabytki znajdujące się w sąsiedniej gminie. Pani Lidia Płonka - przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej ze szczegółami przedstawiła uczestnikom informacje dotyczące wielu cennych zabytków znajdujących się w kościołach i Domu Długosza oraz historię miasta.

Spotkanie zakończył poczęstunek przygotowany przez organizatora akcji – BCK w Nowym Korczynie.

 

Beata Adamczyk

Zdjęć w galerii: 47
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Uczczono pamięć Poległych podczas II wojny światowej

W niedzielę 11 września 2022 r. w kościele parafialnym pw. św. Barbary w Kocinie, została odprawiona Msza Święta w intencji żołnierzy...