Wiadomości - Aktualności

Oficjalne powitanie rodziny Państwa Galickich z Kazachstanu, na uroczystej Sesji Rady Miejskiej

Dodał: gminaopatowiec Data: 2021-11-19 15:15:39 (czytane: 770)

W dniu 19 listopada 2021 r., w Domu Kultury w Opatowcu, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Opatowcu, na której oficjalnie powitano rodzinę Państwa Galickich – repatriantów z Kazachstanu.

To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Opatowcu. Dzięki jednogłośnie podjętej, jeszcze w 2020 roku, przez Radę Miejską uchwale, w sprawie określenia warunków osiedlenia repatriantów, możliwe było zaproszenie i sprowadzenie do naszej gminy rodziny Polaków z Kazachstanu. 

Burmistrz Miasta i Gminy Sławomir Kowalczyk powitał, a Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Kryca w imieniu Rady symbolicznie przyjął w poczet mieszkańców naszej gminy Państwa  Emilię i Stanisława Galickich z synem Bronisławem.

W oficjalnym powitaniu naszych nowych mieszkańców wzięli udział: Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak, Starosta Powiatu Kazimierskiego Jan Nowak, Wójt Gminy Krasocin (lider wszystkich gmin naszego województwa, w obszarze pomocy Rodakom ze Wschodu) Ireneusz Gliściński, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Opatowcu. Relację z uroczystości przeprowadziła redaktor Marta Gajda-Kruk z Radio Kielce.

Rodzina Państwa Galickich mieszka od blisko dwóch miesięcy w odnowionym lokalu, w budynku Ośrodka Zdrowia w Krzczonowie.

Gmina Opatowiec jest jedną z pierwszych gmin w województwie świętokrzyskim, która uczestniczyła w programie sprowadzania do Polski potomków Zesłańców i Wysiedleńców.

Są oni potomkami Polaków, wysiedlonych przez NKWD, z rozkazu Stalina, w 1936 roku, w bezkresny azjatycki step, z okolic Kamieńca Podolskiego, w ramach tzw. Operacji Polskiej. Wtedy to, na Ziemiach leżących za Zbruczem wymordowano lub stamtąd wysiedlono w głąb ZSRR kilkaset tysięcy naszych Rodaków.

Dziś byliśmy świadkami sprawiedliwości dziejowej i choć częściowego zadośćuczynienia wobec poniesionych krzywd, wyrządzonych Polakom zesłanym w głąb państwa sowieckiego...

Serdecznie witamy Naszych Rodaków.

Zdjęć w galerii: 13
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Mieszkanie dla repatriantów w Krzczonowie

Przywitaliśmy już w naszej gminie repatriantów z Kazachstanu Państwa Emilię i Stanisława Galitskich. Po przyjeździe do Polski czekało...