Wiadomości - Aktualności
Obóz naukowy w Warszawie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Opatowcu
Dodał: Bartek Data: 2019-06-01 20:48:47 (czytane: 2952)
W dniach 13-17 maja 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu uczestniczący w projekcie „TIK? TAK!” uczestniczyli w obozie naukowym, który został dla niech zorganizowany w Warszawie.
W dniach 13-17 maja 2019 r. uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu uczestniczący w projekcie „TIK? TAK!” realizowanym przez Gminę Opatowiec na podstawie umowy podpisanej w sierpniu ubiegłego roku przez Wójta Gminy Opatowiec z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego i współfinansowanym w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałanie RPSW.08.03.03 Rozwój edukacji kształcenia ogólnego w zakresie stosowania TIK (projekty konkursowe) brali udział w obozie naukowym, który został dla niech zorganizowany w Warszawie. Wartość całego projektu wynosi niemal 300 tys. złotych.
Najważniejszym punktem obozu naukowego były zajęcia z robotyki, które odbywały się w grupach dostosowanych do wieku, doświadczenia i poziomu umiejętności dzieci. Wszystkie zajęcia miały charakter warsztatowy i odbywały się w trzech fazach: budowania, programowania i testowania, czyli zabawy z robotem. Warsztaty były tak zorganizowane, żeby każdy z uczestników czuł się komfortowo.
W trakcie pięciodniowego pobytu w stolicy uczniowie z Opatowca odwiedzili też miejsce samodzielnego eksperymentowania naukowego, którym bez wątpienia jest Centrum Nauki Kopernik. Stamtąd - niczym nieskrępowani - wyruszyli w przestworza, by odnaleźć ślady choćby najmniejszych mikroorganizmów we Wszechświecie. Niestety, próba spotkania z kosmitami się nie powiodła. Jednakże wiara, że tam, gdzie jeszcze nie dotarliśmy żyje rozwinięta cywilizacja, która nasłuchuje dźwięków pochodzących z naszej planety została wzmocniona.
Udział uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Opatowca (najmniejszego miasta w Polsce) w Obozie Naukowym w piastującej od ponad czterech stuleci godność stolicy - Warszawie był też okazją do poznania tego największego miasta w Polsce, które jest centrum wydarzeń gospodarczych, politycznych i kulturalnych. W trakcie pięciodniowego pobytu znalazł się czas, by pospacerować dumną Starówkę i odwiedzić hipsterskie Powiśle. Na trasie zwiedzania nie mogło też zabraknąć trochę zapomnianego Mariensztatu, który przypomina rzymskie Zatybrze oraz Placu Defilad rozciągającego się w cieniu Pałacu Kultury i Nauki.
Ogromne wrażenie na uczestnikach obozu naukowego zrobiła wizyta w Pałacu w Wilanowie, z pięknymi ogrodami i budowlami w parku. Urokliwe miejsce pamięci o Janie III, królu-wojowniku, który był jednocześnie wykształconym i zainteresowanym rozwojem nauki miłośnikiem ksiąg oraz obrazów, trudno się opuszczało.
W trakcie pobytu opatowieckiej młodzieży na obozie naukowym w stolicy, nie zabrakło też czasu na relaks - jednakże i on był związany z nauką. W Centrum Nauki Kopernik uczniowie z Opatowca dowiedzieli się, że Ziemia jest jedynym miejscem w Układzie Słonecznym, gdzie woda występuje we wszystkich trzech stanach skupienia — ciekłym (przeważająca część), stałym i gazowym, więc w Parku Wodnym mieszczącym się na warszawskim Mokotowie postanowili empirycznie sprawdzić jak ich ciała będą się zachowywały w środowisku wodnym. Wniosek z przeprowadzonego doświadczenia był jeden: „było fantastycznie”. W późnych godzinach wieczornych uczniowie mieli też okazję do podziwiania przy Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP niezapomnianego widowiska będącego połączeniem wody i kolorowych świateł.
Pobyt w stolicy zakończył
spacerem po letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, czyli Łazienkach
Królewskich. Przy wejściu, do tego "najszczęśliwszego miejsca w
Warszawie" uczniowie spotkali znajomą postać - Marszałka Józefa
Piłsudskiego. Pobyt na obozie naukowym na pewno na długo
pozostanie wszystkim w pamięci. Warto zauważyć, że całkowity koszt obozu naukowego, wynoszący przeszło 50 tys. złotych, pokryty został w całości ze środków pozyskanych (oraz własnych) przez Gminę Opatowiec na realizację tego zadania.
Grzegorz Kozioł