Wiadomości - Aktualności

Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Dodał: Radek Data: 2022-09-08 07:47:21 (czytane: 1772)

W niedzielę 4 września 2022 r. pod pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września ’39 r. i Partyzanta 1939-1945 r. w Ksanach, odbyły się obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Podczas uroczystości mieszkańcy gminy Opatowiec oraz władze samorządowe jak co roku uczcili pamięć poległych na tych terenach.

Obchody rozpoczęła Msza Święta polowa w intencji poległych odprawiona przez ks. dziekana Marka Małczęcia.

W części oficjalnej uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy - Sławomir Kowalczyk przybliżył zebranym obraz jednej z największych i najkrwawszych bitew kampanii wrześniowej. W wyniku krwawych walk na polach Ksan, Kociny, Krzczonowa, Senisławic i Mistrzowic śmierć poniosło kilkudziesięciu (co najmniej czterdziestu czterech, dokładana liczna poległych nie jest znana), żołnierzy Wojska Polskiego, zniszczono czternaście lub piętnaście niemieckich czołgów, cztery do sześciu pojazdów opancerzonych, co obrazuje skalę i rozmiar stoczonych walk.  W wyniku działań wojennych spalone zostały Ksany i okoliczne miejscowości. W obliczu panującej na wschodzie sytuacji, Pan Burmistrz podkreślił, jak ważne jest uświadamianie młodemu pokoleniu jakie wojna potrafi siać spustoszenie, ile odebrać i jak ciężko się podnieść po wojennej zawierusze. Ale także ile zawdzięczamy żołnierzom którzy tu walczyli, a zwłaszcza tym którzy tutaj polegli.

Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze.

Uroczystości zakończono programem artystycznym, zaprezentowanym przez uczniów ze szkół z terenu gminy Opatowiec.

Pan Burmistrz podziękował za obecność pocztom sztandarowym: OSP w Ksanach, Szkoły Podstawowej im. Jana Pszczoły Wojnara w Krzczonowie, Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu oraz ZHP w Opatowcu.

W uroczystościach uczestniczyli: Poseł na Sejm RP Michał Cieślak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Marcin Oziębło, Zastępca Komendanta Policji w Kazimierzy Wielkiej Komisarz Tomasz Zwolski, Szef Wydziału Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku Zdroju Mjr Andrzej Tomczyk, Przewodniczący Rady Powiatu kazimierskiego Jerzy Bojanowicz, Członek Zarządu Powiatu Kazimierskiego Michał Szczerba, Radny Powiatu Kazimierskiego Janusz Nawrot. Obecni byli również Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec Łukasz Marzec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Opatowcu Henryk Kryca wraz z Radnymi, prof. Monika Stankiewicz-Kopeć, Dyrektorzy placówek oświatowych Lucyna Tułak i Tomasz Paluch, Kierownik MOPS w Opatowcu Jarosław Naporowski, były Wójt Gminy Opatowiec Henryk Barański, Przewodnicząca KGW Ksany Katarzyna Ostrowska oraz Sołtys wsi Ksany Jarosław Szumilas wraz z Mieszkańcami. Przybyli Sołtysi i Mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz Goście.

Burmistrz Miasta i  Gminy Opatowiec składa podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przebieg uroczystości.

Beata Adamczyk


Poniżej opracowanie historyczne:
http://old.opatowiec.pl/2013/09/10/wojenne-dzieje-wsi-ksany-i-okolicznych-miejscowosci-1914-1945/


 

Zdjęć w galerii: 41
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu

W dniu 1 września 2022 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Opatowcu miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2022/2023....