Wiadomości - Aktualności

Obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Dodał: Bartek Data: 2018-09-11 14:33:42 (czytane: 3486)

W niedzielę 9 września mieszkańcy gminy Opatowiec oraz władze samorządowe jak co roku uczcili pamięć poległych podczas II Wojny Światowej.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Św. Barbary w Kocinie, odprawiona w intencji poległych żołnierzy przez proboszcza parafii - ks. Wojciecha Michalskiego. Po Mszy Świętej przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kociny, poczty sztandarowe OSP Kocina i Szkoły Podstawowej w Krzczonowie, delegacja Urzędu Gminy, mieszkańcy sołectwa, druhowie OSP w Kocinie oraz przybyli goście udali się na cmentarz parafialny. W zbiorowej mogile spoczywają żołnierze Armii „Kraków”: Jan Bugaj, Stanisław Feliksik, Adolf Fiszer, Józef Koryczan, Kazimierz Kirkier, Władysław Ściwiarski, Wilhelm Stera, Stefan Tekielak, Mikołaj Zając, Jan Zalego, Marian Winiarski oraz 15 niezidentyfikowanych poległych Żołnierzy Września '39 r.

Wójt Gminy Opatowiec - Sławomir Kowalczyk oraz Sołtys wsi Kocina - Marek Pluta w swoich wystąpieniach wspomnieli o wydarzeniach które rozegrały się na okolicznych polach. Następnie odbył się apel poległych, odczytany przez Komendanta Gminnego OSP Tadeusza Nura, po którym na żołnierskim grobie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Delegacja Urzędu Gminy w Opatowcu oraz przedstawiciele sołectwa Charbinowice z Sołtysem Robertem Soją, złożyli również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Charbinowicach - symbolu walk o niepodległość z dnia 14 stycznia 1945r.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Kulminacyjną częścią obchodów 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej były uroczystości pod  pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września ’39 r. i Partyzanta 1939-1945 r. w Ksanach. Uroczystości rozpoczęto hymnem państwowym odegranym przez Orkiestrę Dętą z Kociny połączonym z wciągnięciem flagi państwowej przez poczet flagowy prowadzony przez Prezesa OSP Dariusza Niedźwiedzia.

Mszę Świętą polową w intencji poległych odprawił  ks. Dziekan Marek Małczęć, który poświęcił również krzyż wykonany przez mieszkańców sołectwa Ksany. W części oficjalnej uroczystości Wójt Gminy - Sławomir Kowalczyk przypomniał wydarzenia jakie miały miejsce na tych ziemiach przed 79. laty. Podkreślił, że za ofiarność jesteśmy poległym winni pamięć. Pan Wójt wspomniał również o rozlicznych działaniach patriotycznych, które mają miejsce w naszej gminie, w tym do wydarzeń upamiętniających "pierwsze boje" Legionów Piłsudskiego na terenie naszej gminy przed 104-laty, oraz do uroczystości nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu.

Pan Wójt podziękował również za obecność pocztom sztandarowym OSP w Ksanach, Szkoły Podstawowej w Krzczonowie, Szkoły Podstawowej w Opatowcu oraz  harcerzom zrzeszonym przy  obu placówkach oświatowych, którzy opiekują się również sztandarem Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

W uroczystościach uczestniczył Komendant WKU w Busku Zdroju ppłk Tomasz Kokociński, oficerowie Wojska Polskiego ppłk Adam Zioło, ppłk Wiesław Ozga oraz przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej mjr Piotr Łudzik. Obecni byli również Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Malec wraz z Radnymi, Skarbnik Gminy  Anna Klimaszewska-Luty, Radni Rady Powiatu Michał Szczerba i Marian Gruszka, Sekretarz Powiatu Marek Krupa, Henryk Barański – były Wójt Gminy Opatowiec, Winicjusz Stoksik – artysta rzeźbiarz z Rzemienowic – twórca pomnika w Ksanach, Barbara Skrzypkowska – córka płk Stanisława Parlaka – inicjatora budowy pomnika, Dyrektorzy Szkół Elżbieta Szczęsna – Kusak i Tomasz Paluch, Sołtys wsi Ksany Jarosław Szumilas wraz z Mieszkańcami, Sołtysi i Mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz Goście.

Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze. Uroczystości zakończono programem artystycznym, zaprezentowanym przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu. Na zakończenie, sołtys Jarosław Szumilas w imieniu mieszkańców Ksan, podziękował wszystkim przybyłym za ich obecność i godne upamiętnienie wydarzeń z tamtych lat.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Pomnik Legionisty, Żołnierza Września 1939 i Partyzanta 1939-1945, postawiony 28 lat temu staraniem mieszkańców Ksan i gminy Opatowiec, stanowi materialny symbol dramatycznej dwudziestowiecznej historii ziem naszej gminy, gmin okolicznych, w tym szczególnie Ksan, dwukrotnie w tamtym czasie boleśnie dotkniętych pożogą wojenną.

W związku z faktem, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po uroczystościach Harcerze rozdali uczestnikom „Małą Księgę Patrioty” przekazaną przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec.

Wójt Gminy Opatowiec składa podziękowania wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i przebieg tych patriotycznych uroczystości.

Zdjęć w galerii: 165
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Komunikat w sprawie sygnału alarmowego w dniu 1 sierpnia 2019 r.

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,...