Wiadomości - Aktualności

Obchody 102-lecia Chrztu Bojowego 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich w boju pod Czarkowami

Dodał: ugopatowiec Data: 2016-09-29 12:38:18 (czytane: 3634)

Obchody 102. rocznicy Pierwszych Bojów Legionów Józefa Piłsudskiego odbyły się w niedzielę 25 września 2016 r. pod Pomnikiem „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego” w Czarkowach.

Czarkowy to miejsce szczególne w historii naszego regionu, to z Czarków wyruszył na stacjonujących w Szczytnikach Kozaków oddział Władysława Beliny-Prażmowskiego. Po zwycięstwie w Szczytnikach, legioniści zajęli stanowiska obronne w Czarkowach, Ksanach i Kocinie. 23 września 1914 roku żołnierze 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego stoczyli krwawy bój z oddziałami rosyjskimi.
Wydarzenie to stało się przesłaniem do powstania pomnika legionów odsłoniętego w czternastą rocznicę boju – 23 września 1928 r. w obecności prezydenta II Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego.
Tegoroczne obchody upamiętniające tamte historyczne wydarzenia rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych, wystawieniem posterunku honorowego przy pomniku oraz odegraniem hymnu narodowego. Po Mszy Świętej polowej odprawionej w intencji poległych przez Proboszcza Parafii Stary Korczyn – Marka Małczęcia, przybyłe delegacje złożyły wieńce.
Na uroczystości obecni byli: m.in.: Poseł na Sejm RP – Krystian Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas, przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego, goście, mieszkańcy Gmin Opatowiec i Nowy Korczyn. Naszą gminę w imieniu Wójta Gminy Opatowiec reprezentował Hubert Krupa - Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.
W uroczystości uczestniczyły: poczet sztandarowy 18-tej Buskiej Drużyny Harcerskiej im. L. Skrzyńskiego działającej w Zespole Szkół w Opatowcu, poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej w Krzczonowie, poczty sztandarowe ze Szkół w Starym Korczynie i w Nowym Korczynie oraz poczty straży pożarnej z okolicznych jednostek OSP. Obecni wysłuchali przemówień okolicznościowych oraz montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów SP w Starym Korczynie.

 czarkowy_2016_4.JPG

czarkowy_2016_1.JPG 

czarkowy_2016_2.JPG 

czarkowy_2016_3.JPG 

czarkowy_2016_5.JPG 

Tagi: Obchody   102-lecia Chrztu Bojowego 1 Pułku Piechoty Legionó    

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kolejne nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe powstały na terenie sołectwa Ksany i Trębaczów....