Wiadomości - Aktualności

Niezwykła historia kościołów w Rogowie

Dodał: Bartek Data: 2022-10-03 12:56:47 (czytane: 1605)

Rodzina Wodzickich, która od XVIII wieku była właścicielem Rogowa, miała duży wkład w rozwój położonej w gminie Opatowiec w powiecie kazimierskiej wsi. Byli oni między innymi fundatorami dwóch kościołów, z których jeden znajduje się dziś w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Poniżej przedstawiamy Państwu artykuł z EchoDnia.

Biskup przemyski Michał Wodzicki był fundatorem dwóch drewnianych kościołów w Rogowie. Pierwszy został wzniesiony w 1751 roku wraz z barokową kamienną dzwonnicą. Zastąpił on podniszczoną budowlę z XV wieku. Kościół ufundowany przez duchownego nie przetrwał próby czasu. Został strawiony przez pożar w 1932 roku. Ocalała jedynie wspomniana dzwonnica. Obecną, murowaną świątynię pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wzniesiono w latach 1932–1934. Konsekrował ją biskup kielecki Czesław Kaczmarek w czasie II wojny Światowej, 14 maja 1944 roku. Działania wojenne przetrwał prawie bez uszczerbku. Obok kościoła znajduje się również kamienna figura Matki Boskiej z 1738 roku, będąca wotum dziękczynnym biskupa Michała Wodzickiego za koronację Augusta III oraz nadanie godności kardynalskiej biskupowi krakowskiemu Janowi Aleksandrowi Lipskiemu, którego Wodzicki był przyjacielem i współpracownikiem.

Drugi kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia, wybudowano kilkanaście lat później. Był on wykonany z drzewa modrzewiowego. Wzniesiono go wraz ze szpitalem dla ubogich. Miał konstrukcję zrębową. Wnętrze pokryte było polichromią z 1864 roku. W tym roku przeszedł też generalny remont. Wtedy odrestaurowano malatury kościoła przez malarza z Wiślicy, Rudolfa Marusieńskiego – który przez lata uchodził za ich autora. Wyposażenie w stylu rokoko pochodziło głównie z XVIII wieku. Według jednej z wersji został wybudowany przez grupę wędrownych cieśli.

W 1996 roku zabytkowy kościół został przewieziony do skansenu w Tokarni koło Kielc. Budowla trafiła tam w bardzo złym stanie. Dzięki pracom konserwatorskim, które zakończyły się w 2002 roku, udało się uratować około 70% pierwotnych elementów kościoła. Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej i perełką Parku Etnograficznego w Tokarni. Interesujący jest fakt, że w skansenie kościół pełni swoje pierwotne funkcje – jest wciąż czynnym obiektem sakralnym, gdzie regularnie odprawiane są msze.

Dzięki staraniom Michała Wodzickiego w Rogowie rozbudowany został również port rzeczny. Znajdowało się w nim sześć spichrzów przeładunkowych, z których najstarszy, dwukondygnacyjny, nakryty dachem krakowskim. Został przeniesiony z Rogowa najpierw do Złotej Pińczowskiej, a następnie do skansenu w Tokarni.

Cały artykuł dostępny na stronie EchoDnia pod linkiem: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/niezwykla-historia-kosciolow-w-rogowie-335-lat-temu-urodzil-sie-ich-fundator-biskup-michal-wodzicki-zobacz-zdjecia/ar/c1-16928091

kosciolrogow2022res.jpg 

 Zdjęcie zostało wykonane przez obecnego Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec Sławomira Kowalczyka na dzień przed przeniesieniem kościoła szpitalnego z Rogowa do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

 sercerogow2022res.jpg

 Miejsce za ołtarzem głównym, gdzie spoczywa serce biskupa Michała Wodzickiego, którego dewizą było: "Serce najpierw dla Boga, a później dla Ziemi Rogowskiej" - fotografia wykonana przez Sławomira Kowalczyka Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec.

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przerwa w dostawie wody

Związek Międzygminny NIDA 2000 w Starym Korczynie informuje, że w związku z awarią sieci wodociągowej w miejscowości Podskale, w dniu...