Wiadomości - Aktualności

Narodowe Czytanie - „Moralność pani Dulskiej”

Dodał: Bartek Data: 2021-09-07 13:13:40 (czytane: 1970)

Nasza Biblioteka po raz kolejny wzięła udział w organizowanej przez Prezydenta RP ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość literatury narodowej – Narodowe Czytanie 2021.

Para Prezydencka, na lekturę jubileuszowej 10. edycji Narodowego Czytania zaproponowała „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Dramat jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki, powstał jesienią 1906 roku i bardzo szybko stał się popularny. Utwór cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie. Sztuka Gabrieli Zapolskiej doczekała się wielu inscenizacji teatralnych i kilku adaptacji filmowych, co świadczy o ponadczasowości treści i problemów w niej poruszanych.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania listu Prezydenta RP skierowanego do uczestników tegorocznej edycji akcji Narodowego Czytania. Następnie nasi goście przeczytali uczestnikom wybrane fragmenty dramatu i opatrzyli je ciekawym komentarzem.

Zaproszenie do wspólnego czytania, zorganizowanego przez naszą bibliotekę, wobec licznego  audytorium, przyjęli: Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec – Sławomir Kowalczyk, czytelnicy naszej biblioteki - Elżbieta Glińska, Janina Siemieniec, Krystyna Opiatowska-Ciepichał, Bogusława Łabuz, Henryka Sroga, Michał Michalski, Paulina Grzywna oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzczonowie: Julia Kopeć i Magdalena Jach i ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu - Amelia Dybała, Nikola Wróbel, Emilia Bugajska i Patrycja Mazurek.

Obecna na Narodowym Czytaniu 2021 była Pani Marta Gajda-Kruk redaktor Radia Kielce, której relację przedstawiamy poniżej.

Po zakończonym spotkaniu uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili naszą świeżo wyremontowaną i nowocześnie wyposażoną bibliotekę

Wszystkim uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy za udział w akcji i zapraszamy za rok.

 Beata Adamczyk

Relacja Radia Kielce z Narodowego Czytania 2021

Zdjęć w galerii: 16
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nabór do Klubu Seniora w Kocinie

...