Wiadomości - Aktualności

Narodowe Czytanie - „Ballady i romanse”

Dodał: Radek Data: 2022-09-08 07:50:27 (czytane: 1355)

Nasza Biblioteka po raz kolejny wzięła udział w organizowanej przez Prezydenta RP ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i klasykę polskiej literatury – Narodowe Czytanie 2022.

Para Prezydencka, na lekturę 11 edycji Narodowego Czytania zaproponowała utwór, który wyznacza początek polskiego romantyzmu – Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Został wydany w Wilnie w 1822 r. W tym roku mija dwusetna rocznica pierwszej publikacji Ballad i romansów. Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania listu Prezydenta RP skierowanego do uczestników tegorocznej edycji akcji Narodowego Czytania.

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu”.

„Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Powstało wówczas głośne hasło „za  naszą i waszą wolność”, które wciąż jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość” – czytamy w liście .

 Następnie nasi goście przeczytali uczestnikom wybrane fragmenty dramatu i opatrzyli je ciekawym komentarzem.

Zaproszenie do wspólnego czytania, zorganizowanego przez naszą bibliotekę, wobec licznego  audytorium, przyjęli: Sławomir Kowalczyk - Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec, czytelniczki naszej biblioteki, Panie: Elżbieta Glińska, Krystyna Opiatowska-Ciepichał, Wanda  Gwiazda, Urszula Kucharska, Zofia Pociej. W akcji uczestniczyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzczonowie: Nikola Marzec, Julia Mącznik, Zuzanna Mystek, Magdalena Piwowarczyk oraz Szymon Wilk. Ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu: Magdalena Cugowska, Nicola Kłos, Maja Markuszewska i Magdalena Pietrzyk.

Wszystkim uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy za udział w akcji i zapraszamy za rok.

Beata Adamczyk


 

Zdjęć w galerii: 21
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W niedzielę 4 września 2022 r. pod pomnikiem Legionisty, Żołnierza Września ’39 r. i Partyzanta 1939-1945 r. w Ksanach, odbyły...