Wiadomości - Aktualności

Na początku zawsze jest pomysł

Dodał: Bartek Data: 2021-11-26 12:42:35 (czytane: 369)

To było hasło przewodnie cyklu warsztatów twórczych, skierowanych do młodzieży, które przeprowadzone zostały w Samorządowej Instytucji Kultury pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowcu w ramach projektu „Literacka strefa kreatywności” z Programu Partnerstwo dla książki.

Warsztaty przeprowadziła Pani Izabela Madeja - ilustratorka i plastyczka z Lublina. W swojej pracy posługuje się ona obrazem, celem prowadzenia narracji i opowieści historycznych. Zafascynowana światem legend i baśni, tworzy prace z pogranicza fantastyki i mitologii. Uwielbia odkrywać i poszerzać świat dziecięcej wyobraźni, dlatego z przyjemnością ilustruje dla najmłodszych i młodzieży. Przepiękne prace naszego gościa można zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej artystki: Izabela Madeja.

Cykl warsztatów, przeprowadzonych w naszej bibliotece, miał na celu wprowadzenie młodych ludzi do świata sztuki. Składał się z dwóch warsztatów poświęconych" memom" i dwóch warsztatów z tworzenia motywów literackich na tkaninie. Uczestnicy zdobyli wiedzę teoretyczną dotyczącą tworzenia wspomnianych memów i motywów literackich na tkaninie, po czym mieli możliwość, pod okiem Pani Izabelli, stworzenia własnych prac. Najlepsze prace zostaną wydrukowane i zaprezentowane naszym użytkownikom w formie wystawy.

Młodych artystów podczas prac odwiedził Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec - Pan Sławomir Kowalczyk. Wyraził zadowolenie z tak dużego zainteresowana młodzieży warsztatami (uczestniczyło w nich 50 osób), a po krótkiej rozmowie z naszym gościem wspomniał o związkach Opatowca z Lublinem.

Niewielu obecnych wiedziało, że w 1317 r. książę Władysław Łokietek ogłosił lokację miasta Lublina, na prawie magdeburskim. Wójtostwo lubelskie (urząd zasadźcy z woli książęcej) nadał wówczas Maciejowi z Opatowca.

Zajęcia warsztatowe bardzo podobały się uczestnikom. Powstała interesująca kolekcja tkanin z motywami literackimi, dużą kreatywnością młodzież wykazała się również przy tworzeniu "memów".

W warsztatach uczestniczyła młodzież na co dzień uczęszczająca do dwóch szkół znajdujących się na obszarze gminy Opatowiec. Jednym z ważnych rezultatów zrealizowanych działań warsztatowych jest integracja młodzieży z terenu gminy Opatowiec.

 

Beata Adamczyk

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących Funduszu Promocji Kultury.

mk2021.jpg

 


Zdjęć w galerii: 20
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Mieszkanie dla repatriantów w Krzczonowie

Przywitaliśmy już w naszej gminie repatriantów z Kazachstanu Państwa Emilię i Stanisława Galitskich. Po przyjeździe do Polski czekało...