Wiadomości - Aktualności

Kampania edukacyjna nt. gazu ziemnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu

Dodał: Bartek Data: 2019-11-08 12:08:46 (czytane: 466)

Dnia 25 października 2019 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Opatowcu z inicjatywy Sławomira Kowalczyka – Burmistrza Miasta i Gminy Opatowiec, uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych.

Kampanii przyświecało hasło:  Poczujcie z nami Chemię do Nauki!

W ramach realizowanych wydarzeń przeprowadzono prelekcję na temat działalności strategicznej dla polskiej gospodarki  firmy GAZ-SYSTEM, będącej operatorem gazociągów (w tym i tego, który jest obecnie budowany na terenie naszej gminy). Uczniowie obejrzeli film multimedialny zawierający informacje o bezpieczeństwie sieci przesyłowej, o inwestycjach firmy oraz korzyściach z jej realizacji.

Najciekawszym punktem programu okazały się warsztaty z doświadczeniami, podczas których uczniowie poznali nowoczesne metody badawcze oraz techniki eksponowania wyników badań. Co więcej, mogli sami, pod kierunkiem pracowników Centrum Edukacji smart LAB, przeprowadzić ciekawe eksperymenty chemiczne w specjalnie zaaranżowanej strefie laboratoryjnej. Doświadczenia były świetnym pretekstem do łączenia wiedzy doświadczalnej z wiedzą teoretyczną. Wiele z tych doświadczeń nawiązywało do życia codziennego, co z kolei wzbudzało ciekawość poznawczą uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania, poznając tym samym tajniki chemii. Uczniowie dowiedzieli się jak w prosty sposób otrzymać gazy, jak wiele reakcji chemicznych przebiega z ich udziałem oraz jakie są podstawowe właściwości gazów. Poznali również podstawy elektrochemii.

Stanowiska, przy których pracowali uczniowie, wyposażone były w niezbędny sprzęt: odczynniki chemiczne, sprzęty do elektrochemii, fartuchy, okulary ochronne oraz kosze do utylizacji odpadów. Specjalistyczna odzież ochronna, którą ubrali uczestnicy dodatkowo uatrakcyjniła zajęcia.

W części końcowej kampanii edukacyjnej odbył się konkurs w oparciu o wiedzę, jaką pozyskali nasi uczniowie podczas prezentacji i warsztatów. W trakcie obrad, gdy komisja pracowała nad wyłonieniem „najlepszych”, dla wszystkich uczestników warsztatów odbył się pokaz efektownych doświadczeń. Eksperymenty pokazowe były tak zaplanowane, że widzowie aktywnie w nich uczestniczyli: odczytywali wartości, odpowiadali na pytania stawiane przez Edukatora. Całość pokazów odbywała się w konwencji zachęcającej do aktywnego uczestnictwa.

Ostatnim punktem spotkania była „mini gala finałowa”, podczas której ogłoszono wyniki konkursu, rozdano nagrody i wręczono pamiątkowe dyplomy. Laureatami konkursu zostali:

Sebastian Widłak (uczeń klasy VII) – I miejsce

Marcin Tomasik (uczeń klasy VIII) – II miejsce

Dominik Kupisz (uczeń klasy VII) – III miejsce.

Następnie Edukator przeprowadził wywiad ze zwycięzcami konkursu, podczas którego laureaci podzielili się swoimi wrażeniami na temat kampanii edukacyjnej, w której uczestniczyli.

W ramach podziękowania za zaproszenie oraz współpracę przedstawiciele firmy GAZ-SYSTEM przekazali dla szkoły zestaw do eksperymentowania.

Zdjęć w galerii: 57
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zaproszenie na półfinał Pucharu Ligi oraz finał I Ligi PLF 2019/20

W dniu 6 marca 2020 r. odbędą się mecze półfinałowe Pucharu Ligi, w których zagrają Wisła Opatowiec oraz Gladiator Krzczonów oraz...