Wiadomości - Aktualności

Jan Pszczoła ps. Wojnar – Patron Szkoły Podstawowej w Krzczonowie

Dodał: ugopatowiec Data: 2017-11-27 14:11:59 (czytane: 1057)

W dniu 12 listopada obchodziliśmy 73. rocznicę bohaterskiej śmierci Patrona naszej szkoły.

W XXXI rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę, 20 września 1970roku, nadano Szkole Podstawowej Krzczonowie imię Jana Pszczoły „Wojnara”, żołnierza kampanii wrześniowej, komendanta Batalionów Chłopskich  obwodu pińczowskiego.

sp_krzczonow_2017_2.JPG 

Uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Jana Pszczoły "Wojnara"

Wówczas to dyrektor szkoły swoje przemówienie zakończył takim apelem do młodzieży: „Urodzony w tej wsi Jana Pszczoła „Wojnar” przez całą okupację hitlerowską prowadził uporczywą, nieprzejednaną walkę z barbarzyńskim najeźdźcą. Dziś nadając tutejszej szkole jego imię – jego gorącą miłość do Ojczyzny oraz bezgraniczne poświęcenie dla niej uważamy za pozostawiony wam przez Niego testament. Wykonujcie go i przekazujcie następnie przyszłym pokoleniom. Pamięć o nim, o chłopskim bohaterze z Krzczonowa – niechaj żyje wiecznie wśród was!” Jesienią 1970 roku Rada Państwa nadała Janowi Pszczole pośmiertnie Krzyż Virtuti Militari V klasy.

sp_krzczonow_2017_5.jpg

Tablice pamiątkowe w Szkole Podstawowej w Krzczonowie


We wrześniu 1992 roku wmurowano na fasadzie szkoły tablicę poświęconą poległym partyzantom Batalionów Chłopskich z Krzczonowa. Obecnie tablica znajduje się wewnątrz budynku. Ma swoje honorowe miejsce. Obok tablicy jest gazetka poświęcona Patronowi i Jego żołnierzom oraz gablota, a w niej zdjęcia z  uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej żołnierzom Batalionów Chłopskich, dnia 20 września 1992 roku, Medal Pamiątkowy 60 Rocznicy powstania Batalionów Chłopskich wraz z pismem Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, odznaczenie przyznawane w czasie uroczystości rodzinom poległych partyzantów. Ku pamięci poległych pali się wieczna lampka.
12 września 2010 roku odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej im. Jana Pszczoły „Wojnara” w Krzczonowie sztandaru. Co roku 12 listopada w rocznicę śmierci Jana Pszczoły obchodzony jest w szkole Dzień Patrona. Co roku też przed Dniem Wszystkich Świętych, uczniowie pod opieką nauczycieli porządkują groby Patrona i Jego żołnierzy oraz mogiły poległych w czasie II wojny światowej w Charbinowicach i Kocinie.

Lucyna Tułak

sp_krzczonow_2017_1.JPG 

Młodzież szkolna na grobie Jana Pszczoły "Wojnara" w rocznicę śmierci Patrona szkoły

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sukcesy wokalistek ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu

W dniu 26 października 2017 roku odbył się w Pacanowie IV Świętokrzyski Konkurs Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej. ...