Wiadomości - Aktualności

Gmina Opatowiec dwukrotnie wyróżniona w prestiżowym rankingu

Dodał: Bartek Data: 2020-03-17 14:56:35 (czytane: 911)

Dziewiąte miejsce w kraju - gmina Opatowiec sprzyja edukacji

Dziewiąte (wśród niemal dwóch i pół tysiąca gmin w Polsce) miejsce w kraju, oraz szóste w kategorii miast i gmin poniżej 20 tys. mieszkańców, w ważnym obszarze edukacji dzieci i młodzieży, to niewątpliwie znaczący sukces.

Jest to piękne wyróżnienie. Dostrzeżono wieloletni, finansowy i merytoryczny wysiłek gminy, poziom kształcenia i wyniki egzaminów. Rozmaite, dodatkowe zadania, realizowane przy udziale środków własnych gminy oraz środków unijnych, poziom i dostępność edukacji wczesnoszkolnej, to wszystko odniesiono do m.in. dochodów gminy wobec ilości jej mieszkańców.

Miejsca sprzyjające edukacji” to ogólnopolski ranking przeprowadzony przez pismo samorządowe „Wspólnota” oraz Fundację Naukową Evidence Institute.  Wskazuje samorządy, gdzie edukacja jest na bardzo wysokim poziomie i gdzie samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia.  Ranking przygotował profesor Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, obejmuje on wszystkie samorządy w kraju.

Ranking skupia się na gminach, gdzie samorządy zapewniają dobry start edukacyjny uczniów. Najwyższe lokaty zajmują tu gminy, w których uczniowie mają zbliżone do siebie wyniki z egzaminu kończącego szkołę podstawową i gimnazjum (dotyczy roku 2018). Odpowiedzialny samorząd stara się wspierać i rozwijać oświatę, dbając o uczniów oraz pracowników oświaty, czyli w efekcie o swoją przyszłość. 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 3 marca br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, podczas VII edycji Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty pt. „Edukacja Przyszłości”, gdzie Gminę Opatowiec reprezentował Burmistrz Miasta i Gminy Sławomir Kowalczyk.  

Możemy być dumni, że lata ciężkiej pracy i inwestycji w edukację są dostrzegane przez niezależnych ekspertów i przynoszą oczekiwane i zamierzone efekty.

Należy pamiętać, że inwestycja w edukację jest procesem długofalowym, którego efekty będzie można zaobserwować dopiero w przyszłości. To inwestycja nie tylko w poprawę warunków nauczania, ale również w  dostęp do edukacji i równe szanse dla wszystkich, to inwestycja w przyszłość naszego lokalnego samorządu, ale również i całego społeczeństwa.

 IX_dyplo_20res.jpg

VI_dyplo_20res.jpg           

scena2020.jpg

Przeczytaj kolejną wiadomość:

ARiMR: Oświadczenia zamiast wniosków o dopłaty do 15 kwietnia

Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa również w tym roku będą mogli złożyć zamiast e-wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe...