Wiadomości - Aktualności

Gimnazjaliści na spektaklu profilaktycznym „Wspomnienia Narkomanki”

Dodał: Bartek Data: 2018-02-06 13:08:47 (czytane: 816)

W dniu 31.01.2018 r. uczniowie klas gimnazjalnych ze SP w Opatowcu obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Wspomnienia narkomanki”.

Zaprezentowana w Kazimierskim Ośrodku Kultury sceniczna adaptacja książki Barbary Rosiek pt. „Pamiętnik narkomanki” została przygotowana przez Kielecki Teatr Lektur. W postać tytułowej bohaterki wcieliła się Barbara Jaskmanicka, natomiast w roli osoby komentującej przedstawione wydarzenia wystąpił Lech Sulimierski. W ciekawy sposób zapoznał młodzież z problematyką narkomanii oraz dopalaczy, wzbogacając swój przekaz o aktualną wiedzę na ten temat.

Przedstawiona w spektaklu wstrząsająca historia młodej narkomanki Basi została oparta na autentycznych wspomnieniach Barbary Rosiek, która w wieku 14 lat wpadła w sidła nałogu. Widzowie razem z bohaterką przeżywają kolejne etapy pogrążania się w otchłani uzależnienia. Dramaturgię i mroczną atmosferę przedstawienia podkreślała przejmująca piosenka pt. „Modlitwa” w wykonaniu Ryszarda Riedla. Nie bez przyczyny odwołano się do wokalisty kultowego zespołu Dżem – Ryszard Riedel to jedna z ofiar narkomanii.

Młodzi widzowie z zainteresowaniem i powagą śledzili dramatyczne losy bohaterki, przez kilkanaście lat zmagającej się z nałogiem. Obejrzany przez nich spektakl miał jednoznaczne przesłanie: narkotyki to droga donikąd.  Nawet jednorazowe, przypadkowe sięgnięcie po środki odurzające może mieć tragiczne i nieodwracalne konsekwencje.

Udział w spektaklu został sfinansowany przez Urząd Gminy w Opatowcu w ramach działań profilaktycznych  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za co serdecznie dziękujemy.

Ewa Gajda

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Pierwszy etap remontu budynku Urzędu Gminy w Opatowcu

Przeprowadzono prace polegające na przebudowie dachu wraz z poddaszem w budynku UG w Opatowcu....