Wiadomości - Aktualności

Dzieci i młodzież z Opatowca w teatrze w Krakowie

Dodał: Bartek Data: 2018-05-17 15:06:43 (czytane: 2777)

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec pozyskało z LGD Perły Ponidzia środki na wyjazd dzieci i młodzieży do Teatru Ludowego w Krakowie

Dzięki tym środkom możliwa jest realizacja ciekawego projektu skierowanego do najmłodszych. „Integracja dzieci i młodzieży przez teatr” to tytuł jednego z projektów zrealizowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec, które uzyskało dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania „Perły Ponidzia” w ramach programu: „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Głównym celem zrealizowanego projektu było stworzenie warunków do aktywności społecznej oraz podniesienie wiedzy z zakresu kultury i sztuki, a także ochrony środowiska poprzez organizację trzech wyjazdów integracyjno–edukacyjnych dla dzieci i młodzieży do Krakowa.

W projekcie wzięło udział 150 osób – dzieci i młodzież. Program wyjazdów obejmował prelekcję ekologiczną, zwiedzanie Krakowa, obiad oraz udział w sztuce teatralnej dostosowanej do wieku uczestników.

Najmłodsi doskonale bawili się z rezolutną Pyzą podczas spektaklu „Pyza na polskich dróżkach”. Spektakl ukazujący piękno poszczególnych regionów Polski, bogactwo tradycji  ludowych i barwne stroje regionalne, bardzo podobał się dzieciom. To niezwykle ciekawa lekcja historii, geografii a także obyczajów naszego kraju, wypełniona znanymi regionalnymi piosenkami i tańcami. Po  spektaklu na uczestników czekała niemała niespodzianka – zwiedzanie teatru z aktorem Jackiem Wojciechowskim. Dzieci obejrzały scenę, zobaczyły jak wiele osób musi uczestniczyć poza aktorami w pracy podczas spektaklu, aby zapewnić właściwą jego jakość.

Starsze dzieci poznały kulturę odległej Japonii. Wielu wrażeń dostarczył im spektakl „Syn Smoka”. Poza charakterystycznymi strojami i muzyką spektakl oparty na ludowej japońskiej baśni zawierał bardzo ważny morał, że uczynione dobro zawsze powraca.

Dla młodzieży przewidziano spektakl „Błysk Rekina”, w którym niesamowita energia, dużo Rockowej muzyki i brawurowe popisy taneczne sprawiają, że uczestnicy cały czas z zapartym tchem śledzą przygody dość zróżnicowanej grupy nastolatków. Młodzież również miała możliwość zwiedzenia teatru i zapoznania się z kulisami pracy artystów.

Kwota dofinansowania projektu wynosiła 12500 zł. i w całości pokryła poniesione  koszty.

Beata Adamczyk