Wiadomości - Aktualności

Dożynki Gminne 2016 w Krzczonowie

Dodał: ugopatowiec Data: 2016-08-23 15:13:53 (czytane: 6764)

Na długo zapamiętają tegoroczne święto plonów mieszkańcy gminy Opatowiec, którzy w strugach deszczu obchodzili dożynki gminne w Krzczonowie.

 Na szczęście przed całkowitym przemoczeniem można było schronić się pod namiotami, a przekazanie symbolicznego bochna chleba, odbyło się w chwili "bez deszczu". 

    Starostami tegorocznych dożynek gminnych byli: Patrycja Popiel z Ław i Michał Augustyn z Krzczonowa. W uroczystości udział wzięli Sławomir Kowalczyk Wójt Gminy Opatowiec, Andrzej Malec Przewodniczący Rady Gminy wraz z Radnymi, Radni powiatu, sołtysi, przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego, zaproszeni goście i mieszkańcy. Przybył również Krystian Jarubas Poseł na Sejm RP. Wszyscy chcieli podziękować rolnikom za ich ciężką pracę i trud jaki codziennie podejmują, aby na naszych stołach nie zabrakło chleba. Tradycyjnie święto plonów rozpoczął barwny korowód dożynkowy oraz uroczysta Msza Święta polowa, którą w intencji rolników z odprawił proboszcz Parafii Sokolina ks. Tadeusz Śliwa.
     W homilii ksiądz proboszcz przypomniał, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia chleb, bez którego trudno wyobrazić sobie życie człowieka, dodając, że we współczesnym świecie jest on mało szanowany, a jego wartość człowiek docenia wówczas, gdy go zabraknie.
    Po uroczystej Mszy Świętej przybyłych gości i mieszkańców powitał Wójt Gminy Sławomir Kowalczyk. Najważniejsza część dożynek - przekazanie symbolicznego bochna chleba - miała miejsce na zadaszonej scenie. Na ręce Wójta Gminy, starostowie dożynek, jak nakazuje tradycja wręczyli upieczony z tegorocznej mąki chleb - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, symbol życia, radości, sytości i szczęścia prosząc, aby jako gospodarz gminy dzielił go równo i sprawiedliwie, tak aby nikomu go nie zabrakło. Przyjmując chleb, upieczony z tegorocznych ziaren Wójt Gminy wyraził uznanie i podziękował rolnikom za trud i całoroczną pracę. Zgodnie z tradycją jako znak gościnności, przyjaźni i wspólnoty, dożynkowy chleb podzielono między wszystkich obecnych.
     Po ceremonii dzielenia chleba przystąpiono do prezentacji i oceny 13 zgłoszonych do konkursu wieńców dożynkowych. Komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. estetykę wykonania, różnorodność materiałów, elementy tradycyjne i regionalne oraz sposób zaprezentowania wieńca. Każdy zgłoszony do konkursu wieniec dożynkowy został nagrodzony, zaś najpiękniejszy, za który został uznany wieniec sołectwa Krzczonów, będzie reprezentował naszą gminę w Bejscach podczas dożynek powiatu kazimierskiego.

    Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji kulinarnych. Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich serwowano chleb z domowym smalcem i ogórkiem, tradycyjny bigos, grochówkę, wędliny i ciasta przygotowane przez miejscowe gospodynie.  Nie zabrakło występów artystycznych dzieci i młodzieży z terenu gminy Opatowiec oraz niezawodnej Orkiestry Dętej z Kociny, której akompaniament od samego początku towarzyszył dożynkowym uroczystościom. Dla najmłodszych przygotowano stoiska z watą cukrową, kramy z zabawkami, lody i dmuchane zjeżdżalnie, którymi najmłodsi mogli cieszyć się zanim na dobre zmoczył je deszcz.
     Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, prowadzonej przez Beatę Adamczyk, przyszedł czas na zabawę, a ponieważ pogoda nie rozpieszczała uczestników dożynek, zabawę taneczną przeniesiono do pobliskiej remizy OSP, gdzie bawiono się przy muzyce zespołu Top Secret.

     Dożynki gminne, których tegorocznymi gospodarzami było sołectwo Krzczonów, pomimo obfitego deszczu były udane. Wszystko dzięki ludziom, którzy wspólnym wysiłkiem, zaangażowaniem i swoją obecnością stworzyli tegoroczne gminne święto plonów. Dziękujemy za pracę, obecność, zaangażowanie i kultywowanie pięknej tradycji.

Tagi: Dożynki   Gminne    

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Starostowie Dożynek Gminnych w Krzczonowie

Starostowie tegorocznych Dożynek Gminnych Pani Patrycja Popiel i Pan Michał Augustyn zapraszają wszystkich Mieszkańców gminy Opatowiec...