Wiadomości - Aktualności

Andrzej Świerad - pierwszy polski Święty Eremita

Dodał: Bartek Data: 2018-07-17 15:22:55 (czytane: 3287)

W dniu 13 lipca obchodziliśmy wspomnienie św. Andrzeja Świerada, zwanego Żurawkiem, pierwszego polskiego świętego urodzonego w Opatowcu

Współcześnie, w miejscowości Kraśniów znajduje się wyjątkowe, pamiętające tysiącletnią historię miejsce, w którym znajdziemy figurę i źródełko św. Andrzeja Świerada zw. Żurawkiem, pierwszego świętego pustelnika wywodzącego się z Ziemi polskiej.

Dla przypomnienia, Andrzej Świerad urodził się pod koniec X wieku, według większości źródeł historycznych, właśnie w prastarym Opatowcu.  Wiadomo o nim, że w roku 1022 przywędrował do benedyktyńskiego klasztoru na górze Zobor, nieopodal słowackiej (wówczas węgierskiej) Nitry, gdzie spędził pewien czas jako zakonnik. Przez większość naznaczonego ciężką pracą i surową ascezą życia był jednak eremitą. Podejmował misje apostolskie wzdłuż biegu Dunajca, na terenach dzisiejszych Węgier, Słowacji i Śląska. Przez pewien czas mieszkał także w samotni koło Opatowca. Tam też znajduje się źródełko, z którego czerpał wodę... Według podań, woda pochodząca ze źródełka, posiada uzdrawiającą moc. Zmarł w 1034 roku, a kanonizowany został w roku 1083 przez papieża Grzegorza VII. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 13 lipca, razem ze św. Benedyktem, męczennikiem. W polskich diecezjach ma rangę wspomnienia obowiązkowego.

Należy również  zaznaczyć, że potwierdzeniem związku świętego z naszą gminą jest, znajdujący się w kościele parafialnym w Opatowcu, XVII-wieczny barokowy obraz przedstawiający Andrzeja Świerada. W 2017 roku odwiedzając parafię Opatowiec, biskup ordynariusz Jan Piotrowski wspomniał podczas Mszy św. o związkach Świerada z Opatowcem, zachecał do umacniania pamięci o polskim eremicie, co tym bardziej skłoniło mieszkańców oraz władze gminy do odrestaurowania źródełka oraz jego otoczenia. Piękna rzeźba, sytuowana w kamiennej grocie, autorstwa artysty rzeźbiarza Mariusza Bolona z Łubnic, wyobraża św. Swierada w pustelni sprzed tysiąca lat. Zamontowana została również pompa abisyńska, dzięki której istnieje możliwość czerpania wody ze studni przy źródełku.

            Z pewnością można stwierdzić, że to, otaczane od wieków kultem miejsce, może być wizytówką, a zarazem atrakcją turystyczną, zachęcającą do odwiedzenia naszej gminy i poznania jej bogatej i złożonej historii.

 s2.jpg

111111.JPG 

 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kolejne prace remontowe w Strażnicy OSP Opatowiec

Zamontowano kolejne, nowe drzwi garażowe w Strażnicy OSP w Opatowcu...