Wiadomości - Aktualności

Harcerze ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu uczcili 155. Rocznicę Powstania Styczniowego oraz bitwy pod Grochowiskami

Dodał: ugopatowiec Data: 2018-03-19 14:38:05 (czytane: 3985)

Powstanie Styczniowe 1863-1864 było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej.

Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, a wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.
18 marca 1863 r. pod Grochowiskami rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew powstania styczniowego, w której powstańcy  Langiewicza starli się z 3,5-tysięcznym, dysponującym 6 działami, korpusem regularnej rosyjskiej piechoty. Mimo skrajnie niekorzystnych warunków terenowych, w jakich przyszło walczyć osaczonym na grzęzawisku powstańcom, bitwa zakończyła się zwycięstwem Polaków. Znaczący udział miał w nim, zrekonstruowany po klęsce miechowskiej, oddział Żuawów Śmierci, którzy po brawurowym ataku zdobyli rosyjskie działa. Całodzienna bitwa zebrała krwawe żniwo - po obu stronach po około 300 ofiar.
Na pamiątkę tych wydarzeń, w sobotę, 17 marca 2018 roku 14 Buska Drużyna Harcerska Wielopoziomowa działająca przy Szkole Podstawowej w Opatowcu wzięła udział w XXIX Rajdzie „Szlakiem Powstania Styczniowego”. Wyjazd odbył się w ramach działań     z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i został sfinansowany przy wsparciu Urzędu Gminy w Opatowcu. Członkowie drużyny  pieszo przemierzyli 9-kilometrową trasę z Buska-Zdroju do Grochowisk, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość obchodów 155. rocznicy Powstania Styczniowego oraz bitwy pod Grochowiskami. Uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie przybyłych przywitał burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak. Po krótkich wystąpieniach okolicznościowych odczytano apel poległych, ksiądz proboszcz z Bogucic odmówił  modlitwę w intencji zmarłych, po czym na mogile powstańców złożono znicze oraz wiązanki kwiatów. Na zakończenie uczestnicy uroczystości, w tym również pani wojewoda Agata Wojtyszek, obejrzeli inscenizację historyczną, w której wziął udział m.in. wiernie zrekonstruowany i wyposażony przez Roberta Osińskiego oddział Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju.
Za udział w rajdzie i uroczystości patriotycznej harcerze otrzymali pamiątkowy znaczek, upominek oraz dyplomy.

Anna Kaczmarczyk 

Zdjęć w galerii: 23