Wiadomości - Aktualności

Zasady segregacji odpadów komunalnych

Dodał: ugopatowiec Data: 2017-10-25 08:39:24 (czytane: 2877)

W dniach 16 -17 października, w gminie Opatowiec odbyły się spotkania mieszkańców gminy z pracownikami Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie odnośnie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. W siedmiu spotkaniach uczestniczyło około 100 osób.

Podczas spotkań pracownicy Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie informowali, iż od 1 lipca 2017 roku obowiązuje nowe Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Od tej pory odpady są zbierane w podziale na cztery frakcje, plus odpady zmieszane (niesegregowane):

Worek niebieski (papier) – tu wrzucamy: gazety, książki, czasopisma, czyste torby papierowe, pudła tekturowe. Nie wrzucamy mokrego, zabrudzonego papieru.

Worek zielony (szkło) – tu wrzucamy tylko szklane butelki, słoiki i szklane pojemniki bez zakrętek. Szkło należy opróżnić z resztek żywności. Do worka koloru zielonego nie wrzucamy porcelany, szkła stołowego, potłuczonych szyb, luster, ceramiki.

Worek żółty (metale i tworzywa sztuczne) – tu wrzucamy butelki plastikowe po napojach, opakowania po kosmetykach, środkach czystości, worki i kartony po mleku, sokach, torebki i reklamówki plastikowe, nakrętki z butelek, metalowe zakrętki i kapsle. Przed wrzuceniem pojemniki opróżniamy a następnie zgniatamy. Do worka koloru żółtego nie wrzucamy opakowań i butelek po olejach i smarach, puszek po lakierach, baterii, akumulatorów.

Worek brązowy (odpady biodegradowalne)- tu wrzucamy resztki z jedzenia pochodzenia roślinnego, skoszoną trawę, korę z drzew, trociny. W przypadku naszej gminy, w 90% odpady biodegradowalne są umieszczane w przydomowych kompostownikach.

Zmieszane odpady komunalne (niesegregowane)  należy umieszczać w pojemnikach, ewentualnie w czarnych workach. Tu wrzucamy odpady, które nie podlegają segregacji - odpady higieniczne, ceramikę, zatłuszczony papier, butelki po olejach spożywczych, tekstylia, popiół.

Odpady problemowe: zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, odpady wielkogabarytowe, opakowania po środkach ochrony roślin, smarach i olejach samochodowych należy zbierać selektywnie i wystawić przed posesję podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych. W naszej gminie odpady wielkogabarytowe zbierane są dwa razy do roku.

Aleksandra Zioło

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nowe oblicze przedszkola w Opatowcu

To kolejna, znacząca inwestycja w naszej oświacie....