Wiadomości - Aktualności

Źródełko św. Andrzeja Świerada poświęcone

Dodał: Bartek Data: 2019-07-30 14:52:46 (czytane: 947)

Dnia 13 lipca 2019 roku w Kraśniowie odbyła się uroczystość poświęcenia miejsca, gdzie wieki temu przebywał urodzony w Opatowcu pierwszy polski święty - Andrzej Świerad, zwany Żurawkiem.

Poświęcenia dokonał Proboszcz Parafii Opatowiec ks. Ireneusz Zych. W uroczystości wzięli udział Burmistrz Miasta i Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, zgromadzeni mieszkańcy naszej gminy i goście.

Znajdująca się w kompleksie leśnym działka na terenie sołectwa Kraśniów od wielu lat była określana jako miejsce przebywania pierwszego polskiego świętego.

Warto dodać, że dzięki staraniom władz samorządowych gminy Opatowiec działka ta została zakupiona i włączona do zasobów gminy, wybudowano kapliczkę, w której posadowiono rzeźbę św. Andrzeja Świerada, zaadoptowano źródełko na studnię, z której dzięki zamontowanej pompie istnieje możliwość czerpania wody.

Zagospodarowano również otaczający teren, a Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec pozyskało środki finansowe na wykonanie miejsc postojowych i ścieżki prowadzącej do Źródełka św. Andrzeja Świerada.

Poniżej relacja w Radio Kielce i "kilka słów" przypominających historię Świętego.

 http://www.radio.kielce.pl/pl/post-88561

 http://ug.opatowiec.pl/andrzej-swierad-pierwszy-polski-swiety-eremita,,0,3,1,821,n.html

 swsw11.jpg

swsw22.jpg

swsw33.jpg

swsw44.jpg

swsw55.jpg


 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zaproszenie na półfinał Pucharu Ligi oraz finał I Ligi PLF 2019/20

W dniu 6 marca 2020 r. odbędą się mecze półfinałowe Pucharu Ligi, w których zagrają Wisła Opatowiec oraz Gladiator Krzczonów oraz...