Wiadomości - Aktualności

Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego.

Dodał: ugopatowiec Data: 2017-10-02 08:17:52 (czytane: 1090)

Wystawę opracowaną przez Krakowski Instytut Pamięci Narodowej, prezentującą trudne i skomplikowane losy Polskich legionów w latach I wojny światowej, od czasu wymarszu z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r. do chwili odzyskania niepodległości, można było zwiedzać od 20 lipca do końca września w Domu Kultury w Opatowcu.

Ekspozycja  opowiada  nie tylko o wymiarze militarnym działań legionistów, ale także o  zawiłych okolicznościach politycznych, w których wypadło szukać drogi do niepodległości. W układzie chronologicznym przedstawione zostały najważniejsze działania wojenne, jak i sylwetki dowódców i żołnierzy legionowych.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zwiedziło ją około 300 osób. W tym spora grupa dzieci i młodzieży szkolnej. Zwłaszcza dla nich była to ważna lekcja historii. Historii, która przecież miała swe miejsce również na naszym terenie, o czym świadczą wspomnienia spisane przez samego Józefa Piłsudskiego w książce „Moje pierwsze boje” w czasie osadzenia w twierdzy magdeburskiej.

Wystawa stanowiła jedno z kilku wydarzeń realizowanych w ramach programu współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaplanowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec w celu upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w 150 rocznicę urodzin.

Beata Adamczyk

Zdjęć w galerii: 20
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zmiana placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

...