Wiadomości - Aktualności

Audycja Programu I Polskiego Radia „Jedyne Takie Miejsce” transmitowana prosto z ... naszej biblioteki

Dodał: Bartek Data: 2021-11-26 12:21:59 (czytane: 2042)

O tym, że Opatowiec i jego okolice to „Jedyne Takie Miejsce” nie musimy przekonywać nikogo kto tutaj mieszka, kto zetknął się z tym terenem lub bliżej zagłębił w historię tych ziem.

Niezmiernie nam miło, że walory tego miejsca dostrzeżone zostały również przez Pana Redaktora Romana Czejarka z Programu I Polskiego Radia, czego efektem była audycja, „Jedyne Takie Miejsce”, nadawana na żywo, w dniu 13 listopada 2021 r., prosto z ... naszej biblioteki.

Mieliśmy więc możliwość, z bliska, zobaczyć, jak wygląda praca radiowca, wóz transmisyjny oraz jak powstaje audycja. Było to ciekawe doświadczenie dla wszystkich uczestniczących osób.

Podczas audycji Pan Redaktor przeprowadził miłą pogawędkę o „najmniejszym mieście w Polsce” z kilkoma osobami związanymi z Opatowcem i okolicą.

Pani Janina Siemieniec opowiedziała o historii miasta, o tym jak Opatowiec utracił prawa miejskie i w jaki sposób je odzyskał. Powspominała także, jak to za młodu, do szkoły do Tarnowa przepływała łódką i nie zawsze można było wrócić tą samą drogą.

O niewątpliwej atrakcji jaką jest wieża zegarowo-hejnałowa i sam hejnał (niewiele miast,  nawet tych dużych, ma taką atrakcję) opowiedział słuchaczom Polskiego Radia Pan Jan Charzewski.

Jedyny w Polsce prom przez dwie rzeki: Wisłę i Dunajec, to atrakcja turystyczna, która wręcz urzekła naszego gościa, a opowieść o problemach i niełatwej pracy "marynarza żeglugi poprzecznej”, opowiedział Pan Jerzy Wcisło.

Pani Anna Kowalczyk przedstawiła związki Marszałka Józefa Piłsudskiego z ziemią Opatowiecką, opowiedziała o pomniku Marszałka, który jako pierwszy w Polsce przedstawiał całą postać Marszałka, a uznawany jest za jeden z najpiękniejszych.

W tej chwili pomnik Marszałka poddany został renowacji w ramach trwających intensywnych prac związanych z rewitalizacją miejscowości oraz budową ścieżek rekreacyjnych, pełniących rolę promenady nad Wisłą. Warto w tym miejscu dodać, że Opatowiec pięknieje nam z każdym dniem, co jest bez wątpienia ogromną zasługą Samorządu Gminy z Panem Burmistrzem na czele. Zmiana ta jest niezwykle ważna nie tylko dla naszych mieszkańców, ale także konieczna dla turystycznego rozwoju miejscowości i tej części Polski.

Barwną opowieść o swoim dzieciństwie oraz o trudnych doświadczeniach mieszkańców Ksan i okolic, a także o historii pomnika Legionisty, Żołnierza września i Partyzanta, przedstawiła słuchaczom Polskiego Radia, wywodząca się z Ksan, Pani profesor Akademii Ignatianum, Monika Stankiewicz-Kopeć.

Historię alianckich lotników niosących pomoc walczącej polskiej armii, którzy zginęli w katastrofie samolotu Liberator B24J Ew 250 L na polach Kociny i Krzczonowa oraz jedynego ocalałego z ośmioosobowej załogi, strzelca pokładowego Ronalda T. Pithera, którego przejął lokalny oddział AK pod dowództwem st. sierż. Mieczysława Jańca, pseudonim „Lot” , a także bohaterskiej postawy mieszkańców, którzy przyczynili się do uratowania lotnika, przedstawił Pan Jacek Janiec – syn Lota.

Słuchacze usłyszeli także historię niezwykłego bohatera, pochodzącego z pobliskiej Kociny - księdza Franciszka Pluty, zwanego także „Ojcem Tysiąca Sierot”. Księdza, który wydatnie przyczynił się do uratowania wieluset dzieci, głównie polskich sierot, wywiezionych w latach 1939-1941 wraz z rodzicami, w głąb sowieckiej Rosji. Ksiądz Pluta przewodził trudnej, przez wysokie góry Hindukuszu, wielotygodniowej drodze do Indii, gdzie polskie sieroty znalazłych schronienie w utworzonym przez Dobrego Maharadżę z Nawanagar, Jama Saheba,  polskim obozie.

O pierwszym polskim Świętym, Andrzeju Świeradzie, pięknie lokalnej przyrody, walorach rolniczych naszej gminy, oraz o tym, co u nas może zachwycić niejednego Warszawiaka, a także o ciepłym przyjęciu do grona mieszkańców, opowiedział Pan Michał Michalski, sołtys Kraśniowa.

Nie mogło zabraknąć informacji na temat sztandarowej dla naszej gminy imprezy jaką jest Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich w Opatowcu. O wycenie, pięknie koni i pasji z jaką każdy z hodowców podchodzi do tych wspaniałych zwierząt, a także o samej imprezie odbywającej się zazwyczaj w drugi weekend lipca, opowiadał Pan Przemysław Janowski.

Na zakończenie audycji Pan Michał Szczerba wspomniał o walorach turystycznych gminy Opatowiec. Zgodnie z refrenem naszego hejnału: jedni na rybki, drudzy na grzybki…, a poza tym jest to raj dla kajakarzy, wędkarzy i rowerzystów. Mamy doskonałe warunki do rozwoju turystyki i agroturystyki w naszym regionie.

Gminę Opatowiec wyróżnia bogactwo historyczne, zabytki i pamiątki przeszłości. O wielu z nich nie zdążyliśmy opowiedzieć w audycji, pomimo iż trwała ona ponad trzy godziny. Miło jednak, że słuchacze Polskiego Radia w SMS-ach oraz komentarzach na Facebooku zamieszczali swoje wspomnienia i zdjęcia z pobytu w naszej gminie i jej okolicach. Pisali, że takie niewielkie miejscowości posiadają niezwykły urok i czar, do przekonania się o tym osobiście serdecznie zapraszamy. Zapraszamy do naszej pięknej i gościnnej gminy, malowniczo położonej u zbiegu dwóch rzek.

Zachęcamy do odsłuchania audycji „Jedyne Takie Miejsce” z Opatowca zarejestrowanej na stronie internetowej Jedynki Polskiego Radia, audycji autorskiej, prowadzonej przez Pana Redaktora Romana Czejarka, któremu dziękujemy za niecodzienne doświadczenie i tą niezwykłą podróż po Jedynym Takim Miejscu – jakim dla nas mieszkańców jest gmina Opatowiec.

Po książki autorstwa Pana Romana Czejarka zapraszamy do naszej biblioteki, która przez jeden dzień stała się studiem radiowym.

 

Beata Adamczyk

Link do audycji radiowej:

https://www.polskieradio.pl/7/5586/Artykul/2847254,Z-wizyta-w-Opatowcu-czyli-najmniejszym-miescie-w-Polsce

 

Zdjęć w galerii: 17
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Mieszkanie dla repatriantów w Krzczonowie

Przywitaliśmy już w naszej gminie repatriantów z Kazachstanu Państwa Emilię i Stanisława Galitskich. Po przyjeździe do Polski czekało...