Wiadomości - Aktualności

„Jawor u źródeł kultury”

Dodał: Radek Data: 2022-06-14 10:26:54 (czytane: 248)

To piękny festiwal muzyki ludowej promujący twórców, artystów i wykonawców przyczyniających się do wzbogacania dziedzictwa regionu, budujący jego tożsamość i pielęgnujący tradycje ludowe. Organizatorami tego wydarzenia jest Radio Kielce oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.

Finał imprezy realizowany jest w Parku Etnograficznym w Tokarni, w tym roku odbędzie się on 26 czerwca. Organizowane w 2022 r., we wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego koncerty, stworzyły możliwość szerszego zaprezentowania się lokalnych artystów i były zaproszeniem dla uczestników do udziału w finale.

W Gabułtowie, 12 czerwca 2022 r., podczas festiwalu „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie” zaprezentowali się artyści z powiatu kazimierskiego.

Gminę Opatowiec pięknie reprezentowali młodzi artyści z obydwu szkół, przygotowani przez Pana Wiesława Tomala. 

Grupa wokalna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Krzczonowa z charyzmą zaśpiewała znaną powszechnie piosenkę ludową „W moim ogródeczku”. Podczas ich występu doskonale bawiła się licznie zgromadzona publiczność.

Solistki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Opatowca, Gabriela Popiel oraz Natalia Wróbel, zaprezentowały się w nieco innej odsłonie twórczości ludowej, prezentując utwory „Ukradła cyganka kurę” do tekstu Agnieszki Osieckiej oraz „Byłam Różą” – utwór wykonywany przez Kayah i Gorana Bregovica.

To bardzo trudne utwory, z którymi artystki poradziły sobie doskonale, prezentując swoje wokalne umiejętności, co publiczność oraz prowadzący docenili gromkimi brawami.

Mimo iż nasi młodzi artyści na co dzień prezentują się w zupełnie innych gatunkach muzycznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, z których wszyscy jesteśmy dumni, miło że nie stronią od muzyki tradycyjnej, a ludowy folklor wciąż jest w modzie.

Beata AdamczykRelacja z wydarzenia na Radiu Kielce.
Link do relacji poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=81mSDAS2NwY


Zdjęć w galerii: 3

Zobacz także

Przerwa w dostawie wody

Dodane: 2022-08-12 12:57 - czytane (88)

TAGI: