Wiadomości - Aktualności

Majowe święta – dlaczego je świętujemy?

Dodał: Radek Data: 2022-05-05 10:38:39 (czytane: 421)

Majowe święta to nie tylko czas odpoczynku, przede wszystkim to daty bardzo ważne w historii Polski, o czym staramy się pamiętać i przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom.

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób.

Obchodzony 2 Maja Dzień Flagi, to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Opatowcu podczas apelu przypomnieli symbolikę tych ważnych dla nas Polaków świąt. Pan Grzegorz Kozioł – dyrektor szkoły, w swoim wystąpieniu zachęcał, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

Uczniowie piątej klasy, wraz z wychowawcą P. Katarzyną Sojką oraz polonistką P. Małgorzatą Żydowską, wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez pracowników biblioteki, poświęconych polskim symbolom narodowym, podczas których, wykazując się dużą kreatywnością stworzyli piękne flagi. Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymali „Małe księgi Patrioty” zakupione przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Opatowiec.

Tematyki majowych świąt dotyczyły także zajęcia biblioteczne, podczas których dzieci oglądały filmiki edukacyjna na temat polskich symboli narodowych, samodzielnie zrobiły flagi oraz rozwiązywały quizy i zagadki, wykazując się zdobytą wiedzą.


Beata Adamczyk

Zdjęć w galerii: 21
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nabór do III kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego ogłasza nabór do III kadencji Młodzieżowego Sejmiku i zachęca młodych ludzi do zgłaszania...