Wiadomości - Aktualności

Babiniec w ostatkowym klimacie

Dodał: ugopatowiec Data: 2018-02-13 11:46:48 (czytane: 1457)

Kolejne już spotkanie Pań działających w Kołach Gospodyń Wiejskich w powiecie kazimierskim, zwane „Babińcem”, odbyło się 7 lutego 2018 r. w naszej Instytucji Kultury.

Po raz drugi ostatki były tematem przewodnim odbywającego się w gminie Opatowiec spotkania. Jako gospodarze pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony, były wspaniałe występy zarówno dzieci i młodzieży jak i Pań z Kół Gospodyń z gminy Opatowiec, pyszne pączki i faworki, miła atmosfera i wesoła wspólna zabawa.

Poza licznie przybyłymi z terenu całego powiatu kazimierskiego Paniami w spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście: Sławomir Kowalczyk - Wójt Gminy Opatowiec, Andrzej Malec - Przewodniczący Rady Gminy, Anna Klimaszewska-Luty – Skarbnik Gminy, Michał Szczerba – Członek Zarządu Powiatu Kazimierskiego, Elżbieta Szczęsna-Kusak – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Opatowcu, Tomasz Paluch – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzczonowie oraz Jarosław Naporowski Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

„Babiniec” stanowił doskonałą okazję do zaprezentowania się szerszej publiczności przez dzieci i młodzież z terenu gminy. Naszych gości w progach Domu Kultury powitał młodzieżowy zespół „Żywioły”. Następnie zaprezentowały się podopieczne Radosława Kornasia, które uczęszczają na zajęcia wokalne realizowane w naszej instytucji. Po nich scenę przejęły uczennice Szkoły Podstawowej w Opatowcu, przygotowane przez Wiesława Tomala. Uczestniczki pomimo wielu sukcesów jakie odnoszą bardzo skromnie o nich opowiadały. Podobnie do Wiktorii Maj, której  występ zakończył blok artystyczny zaprezentowany przez naszych młodych artystów.

Miłą niespodziankę sprawiły Panie z naszych lokalnych KGW. Panie z Rogowa przybliżyły ostatkowe zwyczaje, a także poczęstowały przygotowanymi smakołykami. Koło Gospodyń z Kociny dało wręcz kabaretowy występ. Panie zaśpiewały zapomnianą już zupełnie piosenkę o zmianach jakie zachodzą wraz z ożenkiem. Piosenka wzbogacona rekwizytami wywołała gromki śmiech publiczności. KGW z Senisławic opowiedziało o swoim sołectwie i niełatwym życiu tuż nad brzegiem pięknej Wisły.

Po części artystycznej przyszedł czas na pyszne pączki i faworki – to przecież ostatkowa tradycja. Spotkanie zakończyliśmy wspólną wesołą zabawą z udziałem dwóch młodych zespołów muzycznych z terenu naszej gminy. Na przemian prezentowały się zespoły: „Show” i „Antrakt”.
„Babiniec” w gminie Opatowiec już za nami. Na kolejne spotkania zaprosiły gminy Bejsce i Skalbmierz.

Beata Adamczyk

Zdjęć w galerii: 53
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Pierwszy etap remontu budynku Urzędu Gminy w Opatowcu

Przeprowadzono prace polegające na przebudowie dachu wraz z poddaszem w budynku UG w Opatowcu....