Wiadomości - Aktualności

Archeolodzy w Rzemienowicach

Dodał: Bartek Data: 2018-08-22 14:42:14 (czytane: 2443)

Na terenie Rzemienowic kolejny już rok prowadzone są badania archeologiczne osady sprzed ok. dwóch tysięcy lat

W dniu 22 sierpnia 2018 roku, liczną grupą mieszkańców naszej gminy wraz z zaproszonymi gośćmi oraz pasjonatami historii, uczestniczyliśmy w ciekawej, poznawczej lekcji dotyczącej trwałych pozostałości po ludach (kulturach) zamieszkujących ziemie znajdujące się współcześnie na terenie naszej gminy.

Kolejny już rok, grupa naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa, pod kierunkiem mgr. Jana Bulasa, którą gościmy w Szkole Podstawowej w Opatowcu, prowadzi od początku sierpnia na terenie Rzemienowic badania archeologiczne osady z czasów rzymskich, datowanej na ok. II wiek naszej ery, określanej mianem kultury przeworskiej. Prace obejmują zaledwie fragment terenu (nie stanowiący nawet procenta obszaru) objętego badaniami.

Po usunięciu warstwy ornej oraz wytworzonej w wyniku procesów antropogenicznych, związanych z działalnością człowieka, odkryto pozostałości chaty ziemnej z dwoma częściowo zachowanymi glinianymi piecami (paleniskami) oraz częścią klepiska. W miejscu tym znajdowały się liczne ślady materialne, świadczące o działalności ludów zamieszkujących te tereny. Są to zachowane w różnym stanie jakościowym fragmenty naczyń glinianych, narzędzi kościanych, zawieszek i fibul metalowych, monet i wielu innych, ciekawych eksponatów.

Warto wspomnieć, że jednym z cenniejszych odkryć z roku ubiegłego, sytuowanego obok dzisiejszych wykopaliska, była doskonale zachowana ~zapinka~ utrwalona w ciekawy sposób na koszulkach, służących archeologom w czasie ich tegorocznych prac. Ciekawostką może być również fakt, że akurat w czasie naszej dzisiejszej wizyty odnaleziono dobrze zachowaną, kompletną zawieszkę, noszącą ślady obróbki precyzyjnymi narzędziami, sprzed prawdopodobnie niemal 2000 tysięcy lat...

Podobne tego typu osady, oprócz dość dobrze już rozpoznanych leżących w sąsiednich gminach Zagórzyc, Słonowic, czy Stradowa, prawdopodobnie znajdują się również na terenie Trębaczowa, Chrustowic, czy Chwalibogowic. Zaciekawienie pasjonatów i znawców historii, budzi też historyczna nazwa wsi Wyszogród, z jego interesującym usytuowaniem na skraju skarpy nadwiślańskiej, kończącej kilkukilometrowy pas błoni ciągnących się od Opatowca, aż do Rogowa.

Pewnym jest, że teren naszej gminy, oprócz udokumentowanego w źródłach pisanych tysiącletniego osadnictwa, zasiedlony był przez różne wcześniejsze kultury, sięgające nawet czasów neolitu. Potwierdzeniem tego są m.in. właśnie archeologiczne odkrycia, które obserwujemy na terenie naszej gminy.

Zapraszamy na facebooka Ekspedycja Rzemienowice

Archeolodzy w Rzemienowicach w 2017 roku

Zdjęć w galerii: 17
Przeczytaj kolejną wiadomość:

Komunikat w sprawie sygnału alarmowego w dniu 1 sierpnia 2019 r.

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,...