Podziękowania dla Pani Marii Cugowskiej-Mączyńskiej

Dodał: Bartek Data: 2019-01-29 15:10:04 (czytane: 2788)

Podziękowania dla Pani Marii Cugowskiej-Mączyńskiej za okazane wyrazy wsparcia na rzecz Gminy Opatowiec, w tym Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu

Przed kilkoma laty, Pani Maria przekazała złoty medal, zdobyty na mistrzostwach świata w Amersfoort w Holandii, z 1967 roku na ręce Wójta Gminy Opatowiec Sławomira Kowalczyka. W roku ubiegłym otrzymaliśmy liczne, ciekawe książki historyczne oraz cenną statuetę Marszałka Józefa Piłsudskiego przeekazane na rzacz szkoły w Opatowcu. Bardzo serdecznie dziękujemy za ten dar i okazywane wielokrotnie, dla naszej gminy, serce. Poniżej kilka zdań o karierze sportowej (zarazem ciekawostek) przybliżających sylwetkę Pani Marii...

Maria Cugowska-Mączyńska urodziła się w Opatowcu. Po ukończeniu tutejszej szkoły wkontynuowała naukę w Krakowie. Zdobyła zawód księgowej, jednocześnie trenowała łucznictwo w klubach Sparta i Energetyk. Po przeniesieniu się do Warszawy reprezentowała barwy Łączności i Marymontu. Wtedy stała się gwiazdą, zdobywając 28 medali  na mistrzostwach świata, Europy i Polski. Startowała na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, gdzie była szósta w wieloboju. Dziewięciokrotnie biła rekordy świata oraz sześciokrotnie zdobyła mistrzostwo Polski.

W długiej karierze sportowej (1953-1979), pełnej rekordów i medali wspierali ją trenerzy: Marian Zgała, Michał Januszewski i Mieczysław Nowakowski. Do łucznictwa trafiła przypadkowo. Spróbowała, spodobało się, ale mimo systematycznej pracy (przez 9 lat) filigranowa zawodniczka nie osiągała zadawalających wyników ze względu na lewe oko. Nie umiała go zamknąć podczas zawodów (tylko prawe), więc strzelała z przymusu „z lewej ręki”. Problemów było co niemiara - za to, gdy w końcu się przełamała, ruszyła lawina sukcesów. Łuczniczka Łączności i Marymontu (zwana Robin Hoodem w spódnicy) stała się pod koniec lat sześćdziesiątych  godną kontynuatorką wspaniałych wyczynów Janiny Kurkowskiej-Spychajowej i Katarzyny Wiśniowskiej. Szczytem jej i drużyny osiągnięć były wyczyny Polek na mistrzostwach świata w holenderskim Amersfoort (1967), gdzie Maria Mączyńska, Zofia Piskorek i Irena Szydłowska zdobyły w tej kolejności wszystkie medale (indywidualnie i drużynowo).  W 1955 r. zdobyła tytuł Mistrzyni Sportu a w 1968 r.  Zasłużona Mistrzyni Sportu .Trzykrotnie odznaczona  Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i wyróżniona dyplomem honorowym "Fair Play".

Pani Maria Cugowska Mączyńska obecnie mieszka w Warszawie ale sercem jest ciągle związana z Opatowcem czego dowodem są wyrazy wsparcia jakie okazała dla szkoły i gminy. Swoją postawą sportową i patriotyczną stanowi niewątpliwie autorytet dla współczesnej młodzieży. W załączeniu,  opracowany zbiór zdjęć z uroczystości nadania sztandaru  Szkole Podstawowej w Opatowcu, przekazany Pani Marii Cugowskiej-Mączyńskiej na okoliczność 100-lecia Niepodległości.

proj5m_1.jpg