Marsz dla Niepodległej do Grobu Nieznanego Żołnierza w Charbinowicach

Dodał: Bartek Data: 2018-10-16 10:43:08 (czytane: 2916)

9 października 2018 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzczonowie pod opieką nauczycieli i rodziców oraz eskortą dwóch policyjnych radiowozów, ruszyli na Marsz dla Niepodległej.

Marsz rozpoczął się o godzinie 9.00, celem - Grób Nieznanego Żołnierza w Charbinowicach. W ten sposób społeczność szkoły w Krzczonowie chciała oddać hołd żołnierzom poległym w obronie Ojczyzny w czasie II wojny światowej w szczególnym roku, kiedy to przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.  Ten niewielki wysiłek, jaki uczniowie od „zerówki” do ósmej klasy włożyli w przejście kilku kilometrowej trasy był wyrazem szacunku dla wszystkich, którzy dla wolnej Ojczyzny poświęcali swoje zdrowie i bardzo często życie. Dzisiaj na szczęście Ojczyzna nie wymaga od swoich obywateli aż takiej daniny, ale obywatele sami wiedzą, że Ojczyzna jest matką, o którą trzeba dbać i którą trzeba kochać, a jej przeszłość jest rzeczą świętą i należy o niej pamiętać.

Swoją obecnością zaszczycił uczestników Marszu Wójt Gminy Opatowiec, pan Sławomir Kowalczyk.  Pan Wójt przypomniał wszystkim jak ważne jest miejsce pamięci narodowej w Charbinowicach i że należy o nie dbać. Pochwalił również inicjatywę Marszu i podkreślił, że patriotyzmu trzeba uczyć się od najmłodszych lat. Następnie złożono wiązanki oraz zapalono znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza. Potem uczestnicy Marszu minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich poległych w obronie Ojczyzny.

Lucyna Tułak

Komunikat w sprawie sygnału alarmowego w dniu 1 sierpnia 2019 r.

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,...