W hołdzie Legionom na rocznicowych uroczystościach w Czarkowach

Dodał: Bartek Data: 2018-09-28 10:05:56 (czytane: 4482)

W niedzielę 23 września 2018 roku pod Pomnikiem „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego” w Czarkowach uroczyście obchodzono 104 rocznicę.

Niedzielne obchody miały szczególną rangę – odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zaś patronat honorowy nad uroczystościami w Czarkowach objął prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości rozpoczęła polowa msza święta u stóp monumentu. Nabożeństwo koncelebrowali: dziekan korczyńskiego dekanatu, ksiądz Marek Małczęć oraz ksiądz Józef Barczyk - ten sam, który ćwierć wieku temu poświęcił odbudowany Pomnik Zwycięstwa Legionów w Czarkowach.

Wojskową asystę honorową według ceremoniału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przygotował Garnizon Kielce - Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych imienia Generała Władysława Sikorskiego. Formacją "niebieskich beretów" dowodził komendant garnizonu, major Arkadiusz Radziński. Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojskowa z Krakowa, pod batutą kapelmistrza, majora Dariusza Byliny.

Okolicznościowy list od prezydenta Andrzeja Dudy, a także od dowódcy Garnizonu Warszawa odczytała Bogumiła Zawada, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie. Gospodarzem części oficjalnej niedzielnych obchodów był wójt gminy Nowy Korczyn, Paweł Zagaja.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Opatowiec – Sławomir Kowalczyk, oddając hołd Legionom i wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę. Wspomniał szczególnie o ofierze żołnierskiej z obydwu Wojen Światowych złożonej na naszych ziemiach.

Na uroczystość przybyli: Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Opatowcu Elżbieta Szczęsna - Kusak oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pszczoły "Wojnara" z Krzczonowa - Tomasz Paluch wraz z pocztami sztandarowymi. Obie szkoły licznie reprezentowali uczniowie, zuchy i harcerze oraz nauczyciele. Przybyli również licznie mieszkańcy naszej gminy.

Apel Pamięci odczytała kapitan Sylwia Marczak. Była też "potrójna" salwa honorowa, oddana przez żołnierzy z kieleckiej Bukówki, po czym miało miejsce złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Kwiaty u stóp pomnika złożyli także uczniowie i harcerze ze szkół w Opatowcu i Krzczonowie.

Na zakończenie niedzielnej uroczystości - pokaz plenerowy pododdziału konnego "Pojmanie legionistów przez Kozaków" oraz gorący bigos dla publiczności, przygotowany przez panie z koła gospodyń w Czarkowach.

Bój pod Czarkowami, jaki rozegrał się 23 września 1914 roku, zapisał się w historii jako chrzest bojowy 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Pomnik Zwycięstwa Legionów, wybudowany ku czci poległych legionistów, został odsłonięty 23 września 1928 roku przez prezydenta II Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego. Na cmentarzu wojennym w Czarkowach spoczywają również żołnierze polegli w czasie II Wojny Światowej w Bitwie pod Ksanami.

Cześć Ich Pamięci

Komunikat w sprawie sygnału alarmowego w dniu 1 sierpnia 2019 r.

W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego,...